Chmielaki 2018 zagrożone?

Niedziela, 19 sierpnia tego roku, będzie ostatnim dniem kolejnej edycji Chmielaków, jednego z największych w Polsce świąt piwowarów i chmielarzy. – Tyle, że tego dnia obowiązywać będzie zakaz handlu – zauważa Marcin Wilkołazki, przewodniczący rady miasta Krasnystaw. – Czy to nie uderzy w Chmielaki, czy nie są one zagrożone? – zastanawia się.


Do Chmielaków 2018 jeszcze pięć miesięcy, więc program największej krasnostawskiej imprezy nie jest jeszcze dopięty. Tymczasem to właśnie Chmielaki stały się niespodziewanie jednym z głównych tematów ostatniej sesji rady miasta Krasnystaw. Wszystko przez interpelację zgłoszoną przez wiceprzewodniczącego rady Marcina Wilkołazkiego. – 11 marca był pierwszą niedzielą, podczas której obowiązywał zakaz handlu. Takich niedziel będzie jeszcze w tym roku kilkadziesiąt, w tym 19 sierpnia, kiedy to w Krasnymstawie odbędą się 48. Chmielaki Krasnostawskie – rozpoczął swoje wystąpienie radny klubu „Krasnostawianie”. – W związku z tym, proszę o informację, czy urząd miasta dokonał analizy wpływu ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele na ewentualne przychody z opłat za dzierżawę gruntu pod stoiska handlowe podczas Chmielaków, czy jest to uwzględnione w prowadzonych przygotowaniach? Chciałbym przy tym zauważyć, że w wyżej wymienionej ustawie są pewne wyłączenia z obowiązywania zakazu, w tym m.in. dla placówek handlowych organizowanych wyłącznie na potrzeby festynów i jarmarków, ale duża część stoisk handlowych, która dostarcza nam wpływów do miejskiego budżetu ustawiana jest przy okazji Chmielaków, a nie na ich potrzeby – dodał. Wilkołazki wyraził obawę, czy aby niedzielna część Chmielaków nie jest zagrożona. O ile ktoś produkujący piwo rzemieślnicze na małą skalę z pewnością będzie mógł je 19 sierpnia na ulicy w centrum Krasnegostawu sprzedawać, o tyle nie wiadomo, co z dużymi koncernami piwnymi. Trudno sobie wyobrazić, by właściciele Kampanii Piwowarskiej, Grupy Żywiec, czy Calsberg Polska sami sprzedawali złocisty trunek.
– Problem mogą też mieć lokalni przedsiębiorcy, którzy korzystają na Chmielakach otwierając swoje sklepy. Czy oni będą mogli wtedy handlować? – zastanawia się Wilkołazki.
Problem chyba zaskoczył władze miasta Krasnystaw. Termin Chmielaków 2018 ustalono zanim w życie weszła ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę. – Wydaje się nam, że zakaz handlu nie będzie obejmował stoisk na Chmielakach, ale rzeczywiście musimy się temu bliżej przyjrzeć i temat zbadać – komentuje Krzysztof Gałan, sekretarz miasta Krasnystaw. Do sprawy wrócimy. (kg)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here