Chodnik bardzo potrzebny

Mieszkańcy Wojsławic chcieliby, aby pomiędzy sklepem „Biedronka” a drogą wojewódzką powstał chodnik. Domagają się tej inwestycji już od kilku lat. Zarządzające drogą Starostwo Powiatowe w Chełmie zapewnia, że planuje budowę chodnika w przyszłym roku.

Jak mówią mieszkańcy Wojsławic, odkąd kilka lat temu przy wjeździe do centrum ich miejscowości powstał sklep sieci „Biedronka”, droga powiatowa stała się jeszcze bardziej ruchliwa.

– Na zakupy przyjeżdża dużo osób z naszej i sąsiednich gmin. Ale wielu klientów przychodzi też pieszo. Aby dojść do sklepu, trzeba iść poboczem. Innej drogi nie ma, dlatego powinien powstać tu chodnik. Byłoby wygodniej i przede wszystkim bezpieczniej – mówią mieszkańcy.

O budowę chodnika od kilku lat zabiega również radna gminy Alicja Jabłońska, pisząc w tej sprawie do zarządu powiatu, bo droga, przy której potrzebny jest chodnik, należy właśnie do starostwa. Podczas jednej z ostatnich sesji, na której gościł starosta chełmski, Piotr Deniszczuk, radni przypominali, że trzy lata wcześniej, jesienią 2017 roku, również na sesji rady gminy, starosta zadeklarował, że powiat wykona ten chodnik wiosną 2018 roku. Tak się jednak nie stało, bo chodnika jak nie było, tak nie ma, ale prawdopodobnie w przyszłym roku w końcu się to zmieni.

– Ten chodnik to kwestia bezpieczeństwa – przyznaje wójt Wojsławic, Henryk Gołębiowski. – Tym bardziej, że nie chodzi o duży odcinek, bo liczący ok. 60 metrów. Powiat zaproponował nam dwa warianty. Pierwszy obejmujący większy zakres prac, opiewający na ok. 100 tys. zł i tańszy, w wersji ograniczonej, o wartości ok. 15 tys. zł. Skonsultowałem tę sprawę z radnymi i wspólnie uzgodniliśmy, że decydujemy się na tę tańszą opcję. Mimo iż w 2017 r. były deklaracje, że zostanie to wykonane siłami starostwa, zgodziliśmy się również na dołożenie do tych prac.

Starostwo Powiatowe w Chełmie potwierdza, że w założeniach do przyszłorocznego budżetu zaplanowane są środki na wykonanie projektu chodnika i jego budowy. Tego, w jakim stopniu Wojsławice będą partycypować w tej inwestycji, powiat póki co nie określa, ale z informacji z UG wynika, że gmina pokryje 60 proc. kosztów. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here