Chodzą wokół dróg

Gminy powiatu krasnostawskiego złożyły kilkanaście wniosków o dofinansowanie inwestycji w ramach ogłoszonego właśnie Funduszu Dróg Samorządowych. Urząd województwa lubelskiego na dokumenty czeka do 15 kwietnia.


Do wszystkich gmin powiatu krasnostawskiego wysłaliśmy maila z prośbą o odpowiedź na pytanie, czy dany samorząd zamierza składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Iwona Solan z UG Krasnystaw poinformowała nas, że gmina będzie się ubiegać o dofinansowanie dla zadania „Budowa drogi gminnej wraz z przebudową mostu na rzece Wieprz w Stężycy Nadwieprzańskiej”. Szacowany całkowity jej koszt to 1,8 mln zł, a wnioskowana kwota dofinansowania to 1 mln zł. – Ponadto rozważamy również złożenie wniosku o dofinansowanie dla inwestycji pn. „Przebudowa drogi gminnej w miejscowości Krupiec” – mówi Solan.

Gmina Gorzków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych chce przeprowadzić dwie inwestycje: remont drogi w Wielkopolu i drogi w Gorzkowie Osadzie. – Przewidywany koszt tych inwestycji wynosi około 1 mln zł – informuje Adrian Kowalik z gminy Gorzków.

O dotacje stara się też gmina Żółkiewka. – Chcemy przebudować 1,2 km drogi w Rożkach Kolonii. Koszt inwestycji to 1,2 mln zł – mówi Marcin Zając, sekretarz gminy Żółkiewka.

Gmina Fajsławice powalczy o dofinansowanie remontu drogi gminnej Fajsławice – Wola Idzikowska, na odcinku 450 m, do drogi krajowej nr 17. – Przy tym ciągu znajduje się stary cmentarz, zakład pracy PGE, indywidualni przedsiębiorcy, jak i prywatni właściciele. W chwili obecnej jest przygotowywana dokumentacja projektowa – informuje Aleksandra Granat z gminy Fajsławice.

O środki w ramach Funduszu Dróg Samorządowych powalczy też Łopiennik Górny. – Chcemy w ramach tego programu przebudować drogę łączącą miejscowości Krzywe, Olszanka i Łopiennik Nadrzeczny z drogą krajową nr 17 – dowiadujemy się od Karola Stęplowskiego, wicewójta Łopiennika.

– Ponadto w najbliższym czasie zaplanowano posiedzenie komisji rady gminy odpowiedzialnej za sprawy drogownictwa, która po objeździe dróg gminnych podejmie decyzje w sprawie kolejnych dróg gminnych planowanych do FDS-u – dodaje.

Kraśniczyn w ramach Funduszu chce przebudować drogę w Bończy (na odcinku 1 km, wartość robót to ok. 800 tys. zł). – W trakcie opracowania jest dokumentacja na przebudowę ul. Parkowej wraz z budową ciągu pieszego oraz oświetleniem oraz ul. Strażackiej w Kraśniczynie ze skrzyżowaniem z ul. Polną budową zatoki parkingowej – mówi Monika Grzesiuk, wójt Kraśniczyna. O FDŚ nie zapomniał też Rudnik.

– Składamy wniosek o dotację na remont drogi w miejscowości Kaszuby. Wysokość zadania to ok. 1 mln zł. Na inne drogi nie mamy w tej chwili dokumentacji projektowej, dlatego będziemy ją przygotowywać na kolejne nabory w ramach FDŚ – zapowiada Paweł Kucharczyk, wójt Rudnika. (kg)