Chory chłopczyk potrzebuje krwi

Świdniczanie po raz kolejny proszeni są o pomoc. Tym razem to Klub Honorowych Dawców Krwi im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, działający przy PZL-Świdnik, wzywa do oddawania krwi dla Jasia Karwowskiego z Krępca, który od kilku lat zmaga się z siatkówczakiem – złośliwym nowotworem gałki ocznej.


O pomoc dla Jasia apelowaliśmy na łamach „Nowego Tygodnia” wielokrotnie. Pięciolatek od kilku lat choruje na nowotwór. Na początku sprawa wydawała się beznadziejna, ale mieszkańcy Świdnika i okolic sfinansowali dziecku terapię w Stanach Zjednoczonych. Dzięki zbiórkom pieniężnym podczas koncertów, festiwali i wydarzeń sportowych udało się zebrać wystarczającą kwotę.

Amerykańscy lekarze przeprowadzili zabieg podania chłopcu melhalanu tętnicą udową do chorego oka. Dwa lata później rak o sobie przypomniał, ale i tym razem udało się zebrać pieniądze. Specjaliści z USA nie mieli już jednak innego wyjścia i usunęli oko, a potem założyli protezę.

Choroba wróciła po raz kolejny w lutym tego roku, bo rezonans wykazał odrost guza w oczodole. Na szczęście badania wykazały, że nie ma przerzutów do innych narządów. Jaś przeszedł dwie operacje wszczepienia dojścia centralnego. Zaraz potem rozpoczęto chemioterapię. Teraz chłopiec czeka na krew w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

– Jaś to bardzo dzielny chłopiec, które teraz potrzebuje naszej krwi i wsparcia – apeluje o udział w akcji Andrzej Słotwiński, prezes Klubu.

Kolejna akcja krwiodawstwa dla chorego maluszka z Krępca odbędzie się w najbliższy piątek w I LO i w ZS im. C. K. Norwida w godzinach 8.30 – 13.00. Krew mogą oddać pełnoletni uczniowie, nauczyciele, ale również osoby spoza szkoły. Następna zbiórka krwi dla Jasia planowana jest na 2 kwietnia w PCEZ i dwa dni później, 4 kwietnia, w PZL Świdnik.

Ci, którzy chcą oddać krew, powinni przyjść wypoczęci, wyspani, rano zjeść lekki i beztłuszczowy posiłek, a dzień wcześniej wypić przynajmniej ok. 2 litrów płynu i nie pić alkoholu przez dwie doby przed zabiegiem. Każdy dawca musi mieć przy sobie dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. JN