Chrześcijańskie światło

Krzysztof Penderecki będzie szczególnym gościem V Kongresu Kultury Chrześcijańskiej „Wolność ocalona. Chrześcijańskie światło na ludzkich drogach”, który odbędzie się w dniach 13-16 października br. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II.
Obecność światowej sławy dyrygenta i kompozytora na kongresie zapowiedziano podczas konferencji prasowej z udziałem arcybiskupa Stanisława Budzika oraz rektora KUL, ks. prof. dr hab. Antoniego Dębińskiego, która odbyła się w czwartek 22 września na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.
W szczegółowo omówionym programie zwrócono uwagę na szereg zdarzeń towarzyszących temu, co stanowić będzie trzon Kongresu czyli wykładom. Inauguracyjny wygłosi kard. Gianfranco Ravasi.

Do szczególnie ważnych zdarzeń towarzyszących należy nadanie doktoratu honoris causa, jaki ma otrzymać 14 października podczas Kongresu Krzysztof Penderecki. Inną ważną uroczystością będzie odnowienie doktoratu znanego księdza-naukowca Michała Hellera w pięćdziesiątą rocznicę obrony pracy doktorskiej (15 października). Przy okazji przypomniano, że w zaledwie trzy lata później, tj. w 1969 r. młody Heller miał już także habilitację, co jest tempem niezwykłym, żeby nie powiedzieć ekspresowym i świadczy o potencjale księdza-naukowca. Wykład laureata zatytułowano „Kosmiczny problem wolności”.
Odbędzie się też prezentacja „Opera omnia” Josepha Ratzingera (t. VII/1 i VII/2) z udziałem redaktora polskiej edycji ks. prof. Krzysztofa Goździa (15. października).
Nie zabraknie też akcentów związanych ze sztuką. Jak zapowiedział sekretarz kongresu ks. Tomasz Adamczyk, naukowcy będą mogli po wysiłku intelektualnym odetchnąć przy dźwiękach skrzypiec, na których zagra w pierwszy kongresowy wieczór skrzypek z Moskwy Alexander Trostiansky. 15 października odbędzie się także występ Sceny Plastycznej KUL, która zaprezentuje spektakl prof. Leszka Mądzika. Zostanie zaprezentowana wystawa fotografii „Sacrum miejsca”. W ostatnim dniu odbędzie się pokaz filmu „Zaćma” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Nade wszystko podczas kilku kongresowych dni toczyć się będą poważne dyskusje o wolności. A że jest o czym dyskutować, przekonywał podczas konferencji prasowej profesor filozofii Piotr Gutowski, naukowiec doceniany także poza KUL-owskim środowiskiem. Mówimy, że „mamy poczucie wolności”, uważamy, że dokonujemy wolnych wyborów” , ale czy tak jest rzeczywiście – sugerował tu pewne wątpliwości prof. Gutowski. Temat ten szczegółowo będzie poruszony podczas „Debaty Dwóch Ambon” w kościele przy klasztorze ojców dominikanów przy ul. Złotej. A na temat wolności w debacie zatytułowanej „Wolność i religia” z prof. P. Gutowskim będzie dyskutować prof. Jan Woleński z Uniwersytetu Jagiellońskiego (12. października).
Do myśli przewodniej kongresu „Wolność ocalona” podczas konferencji odniósł się abp. St. Budzik, zauważając, że problemem współczesności jest dokonywanie – w imię wolności – dobrych wyborów. Dokonywanie dobrych wyborów w sensie wyboru dobra moralnego czy społecznego nie jest obecnie popularne.
W tegorocznym kongresie udział zapowiedzieli m.in. prof. Andrzej Friszke z PAN, ekspert w dziedzinie spraw ukraińskich dr Paweł Kowal, teologowie: prof. Andriej Zubow z Moskwy i prof. Antoine Arjakovsky z Paryża i s. Małgorzata Chmielewska ze Wspólnoty Chleb Życia.
Monika Skarżyńska