Ciemniej i chłodniej pomiędzy półkami

Nie tylko chełmskie szkoły i urzędy oszczędzają prąd i ciepło. W wielu chełmskich sklepach, także tych sieciowych, również przygaszają światło i redukują zużycie energii.

Chełmski ratusz i wszystkie inne samorządy zobligowano do oszczędności na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej. Plany oszczędnościowe są wdrażane w życie, co w sytuacji, gdy nie ma jeszcze siarczystych mrozów nie jest aż tak dotkliwe. W chełmskich sklepach też redukują zużycie energii.

– Efektywne zużywanie energii jest dla sieci Biedronka priorytetem, a działania, które podejmujemy w tym zakresie dotyczą wszystkich placówek sieci, także tych usytuowanych w Chełmie – Marcin Hadaj, menedżer ds. komunikacji korporacyjnej w sieci Biedronka. – Oświetlenie w sklepach sieci działa w godzinach pracy sklepów, w czasie towarowania jest przygaszane, a oświetlenie parkingów i logotypów zewnętrznych działa tylko po zmroku. Oświetlenie jest wyłączone poza godzinami pracy sklepu i towarowania.

Kierownicy placówek w Chełmie (podobnie jak w innych regionach Polski) otrzymali zalecenie wyłączania oświetlenia w biurach, stołówkach, toaletach i sanitariatach, gdy nie są używane. Systemy wentylacji, klimatyzacji i ogrzewania będą działały w godzinach pracy sklepów w oparciu o ustalone parametry grzania i chłodzenia. Drzwi regałów chłodniczych i mroźni pozostają zamknięte, gdy nie są używane. Dzięki racjonalnej polityce wykorzystanie energii możliwe jest ograniczenie jej kosztów nawet do 15 procent rocznie, co jest szczególnie ważne w okresie rekordowych wzrostów cen energii elektrycznej i gazu.

Przedstawiciele „Biedronki” informują też, że sieć zawarła umowę, w wyniku której do końca 2025 r. dwa tysiące sklepów zostanie wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne, a do końca br. zostanie zamontowane przynajmniej 500 nowych kompletnych instalacji.

W Lidlu też chcą oszczędzić

– Obecnie prowadzimy analizy oraz testy w redukcji zużycia energii poprzez zmniejszenie natężenia oświetlenia lub jego wyłączanie – mówi Aleksandra Robaszkiewicz z Lidl Polska. – Nasze wszystkie działania prowadzimy po to, aby w dalszym ciągu móc oferować klientom wysokiej jakości produkty w niskiej, atrakcyjnej cenie. W obiektach Lidl Polska stosujemy ekologiczne rozwiązania, takie jak odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych, wykorzystywany w celu ogrzewania obiektu, rekuperację, pełne energooszczędne oświetlenie LED – zarówno wewnątrz obiektu jak i na parkingu, wraz ze sterowaniem oświetleniem mającym na celu optymalizację jego zużycia.

Flagowym projektem, stosowanym powszechnie od wielu lat są pompy ciepła jako odnawialne źródło energii. Wszystkie nowo wybudowane sklepy Lidl Polska posiadają instalację fotowoltaiczną, a dodatkowo jest ona instalowana w istniejących już placówkach. Rozwiązania te mają za zadanie zwiększenie efektywności energetycznej naszych obiektów, co w konsekwencji przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. (mo)