Ciepło zimą będzie droższe

Krasnostawska Spółdzielnia Mieszkaniowa unieważniła drugi przetarg na zakup węgla, bo zaoferowana cena przekraczała jej możliwości finansowe. – Mogę uspokoić mieszkańców, na zimę nie zostaniemy bez węgla – zapewnia Witold Bazan, prezes KSM.

W kwietniu br. Krasnostawska Spółdzielnia Mieszkaniowa ogłosiła przetarg na zakup węgla, by zabezpieczyć się na kolejny sezon grzewczy. Najtańsza oferta opiewała na 1 700 zł za tonę. Władze spółdzielni postanowiły unieważnić przetarg. Jak mówił Witold Bazan, prezes KSM, rok wcześniej za jedną tonę spółdzielnia płaciła niespełna 400 zł netto.

Niedawno KSM ogłosiła drugi przetarg na zakup 6 000 ton węgla. – Musieliśmy go znów unieważnić, bo ceny przekraczały nasze możliwości finansowe. Najtańsza oferta opiewała na ponad 2 tys. zł za tonę – wyjaśnia Witold Bazan.

Ponieważ KSM unieważnił dwa przetargi, przepisy pozwalają spółdzielni kupić węgiel z wolnej ręki. – Do końca listopada br. mamy zapas węgla i nie musimy się martwić, że nie będzie w mieszkaniach ciepłej wody, czy ogrzewania, gdy już rozpocznie się sezon grzewczy. Teraz chcemy natomiast kupić 2 000 ton węgla, by zabezpieczyć się na kolejne miesiące.

Jesteśmy po pierwszych negocjacjach z kontrahentem i kupimy surowiec najprawdopodobniej w cenie po 1 817 zł za tonę. Musimy pamiętać, że spółdzielnia dostarcza ciepło nie tylko do swoich zasobów. Ogrzewamy też bloki osiedla „Cukrownik”, Towarzystwa Budownictwa Społecznego oraz budynki miejskich przedszkoli i żłobek – tłumaczy prezes Bazan.

Mieszkańców Krasnostawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej czekają zatem podwyżki opłat za ciepło i podgrzanie wody. – Niestety, ale wszystko drożeje, w górę znów ma też pójść energia elektryczna. Nowej wysokości zaliczki za ogrzewanie i ciepłą wodę będą obowiązywały, wszystko wskazuje na to, od początku czwartego kwartału br. – wyjaśnia Witold Bazan. (ps)

2 KOMENTARZE

  1. czy spółdzielcy,których własnością jest ciepłownia dostaną ochronę finansową od rządu ????? Czy są jakieś starania o dofinansowanie do ogrzewania ,jak w całej polsce ??????????????????czy żłobki ,szkoły i przedszkola pobierające ciepło będą w jakiś
    dodatkowy sposób partycypować w kosztach czy dalej ulgowo?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here