Cmentarz na Majdanku zapełnia się, a nowego nie widać

Na największej lubelskiej nekropolii pozostało już niewiele wolnego miejsca na pochówki, a nie ma możliwości jej powiększenia

Trwają prace planistyczne związane z budową cmentarza w północnej części Lublina. Do rozpoczęcia budowy droga jednak daleka.


Budowa cmentarza w północnej części miasta to jedno z ważniejszych zadań, które muszą zrealizować władze miasta. Największa miejska nekropolia przy Drodze Męczenników Majdanka pomału się zapełnia. Rocznie przybywa tam około 1300 grobów. Miejsc na pochówek wystarczy najwyżej na kilka lat.

Nowy cmentarz miałby powstać w rejonie ulic Zelwerowicza oraz Bohaterów Września i zająć powierzchnię około 50 hektarów. „Zaczęto o nim mówić już 30 lat temu, a pierwsze dokumenty w tej sprawie mają blisko 20 lat” – pisaliśmy w czerwcu 2016 roku. Tekst opatrzyliśmy tytułem „Wieczne planowanie”

I nadal trwa opracowywanie projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu. Lublinianie zaczynają się niecierpliwić. – Prace planistyczne powinny przebiegać szybciej – uważa Leszek Barczak, miejski aktywista.

– Projekt planu jest w fazie opinii i uzgodnień. Dokumentacja hydrogeologiczna została opracowana, na początku lutego rozpocznie się etap uzgodnień i opinii projektu planu wraz z prognozą środowiskową – odpowiada Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Dokumentacja zostanie następnie skierowana do Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Lublinie, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego oraz Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here