Co dalej z chełmskim MPRD?

Przynosząca co roku potężne straty miejska spółka MPRD szykuje się do wymiany sprzętu, by stać się konkurencyjną na rynku robót drogowych. Nowy prezes spółki Piotr Urbanek jeszcze nie wie, skąd na to weźmie pieniądze. Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych ubiegły rok zakończyło stratą w wysokości ponad 900 tys. zł.

Ostatni zysk Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych wypracowało w 2010 roku. Od tamtej pory każdego roku spółka przynosi wysokie straty, niekiedy przekraczające nawet milion złotych. Głównym powodem jest wysłużony sprzęt i brak pieniędzy na jego naprawy oraz na zakup nowych maszyn. Z każdym rokiem MPRD wygrywało coraz mniej przetargów. Kolejni prezesi wszędzie szukali robót, godząc się również na rolę podwykonawcy przy wielu drogowych inwestycjach.

Ubiegły rok, zgodnie z przewidywaniami, niewiele zmienił w spółce. MPRD zakończyło go stratą w wysokości 927 670 zł. Od 1 lutego br. prezesem spółki został Piotr Urbanek. Co istotne, z drogownictwem wcześniej nie miał bezpośredniego związku. Z wykształcenia jest prawnikiem, prowadził kancelarię radcowską i adwokacką.

Nowy prezes miał dwa miesiące na to, by dokładnie przyjrzeć się spółce i podjąć działania mające na celu uzdrowienie jej sytuacji finansowej. Uznał, że podstawowym zadaniem, które stoi przed nią, jest jak najszybsza wymiana sprzętu, znajdującego się na jej wyposażeniu.

Urbanek proces ten chce podzielić na dwa etapy. W pierwszym zamierza sprzedać stary nienadający się do naprawy sprzęt, zaś w drugim zakupić nowe maszyny, które podniosą możliwości operacyjne MPRD i pozytywnie wpłyną na konkurencyjność rynkową spółki. Obecnie zarząd przedsiębiorstwa analizuje dostępne możliwości dotyczące finansowania planowanych zakupów.

Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych planuje także inne rozwiązania, ukierunkowane na poprawę efektywności spółki. Jak informuje Biuro Prasowe Prezydenta, jest to jednak w dalszym ciągu „przedmiotem rozmów oraz uzgodnień”. Pierwsze analizy finansowe wskazują, że za pierwszy kwartał br. spółka najprawdopodobniej nie przyniesie straty z bieżącej działalności.

Pojawiły się nawet opinie, że rękę Miejskiemu Przedsiębiorstwu Robót Drogowych miałby podać MPGK, udzielając finansowej pomocy. Urzędnicy chełmskiego magistratu stanowczo temu zaprzeczają. – Założenia finansowe przyjęte przez kierownictwo spółki MPRD zakładają całkowite zaspokojenie planowanych potrzeb przedsiębiorstwa – podkreśla Biuro Prasowe. (s)

1 KOMENTARZ

  1. Dlaczego MPRD płaci za wypasioną willę w Leśniczówce w której mieszka sobie Pan Prezes, pewnie razem z Panem Respiratorem? Podobno 5 tysięcy na miesiąc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here