Co robimy w gminie?

Podczas czwartkowej sesji Rady Gminy Kamień rozmawiano o najważniejszych inwestycjach, które wkrótce mają się rozpocząć. Chodzi między innymi o rozbudowę oczyszczalni ścieków, a także szkoły w Kamieniu.

Podczas czwartkowej sesji radni gminy Kamień uchwalili program opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na 2020 rok. Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień, opowiadał o miejscu tymczasowego pobytu bezdomnych psów, które można adoptować. Obecnie domu szukają cztery psy (oprócz tego jest jeszcze Ares, stary pies, od lat będący na utrzymaniu gminy, który do adopcji przeznaczony nie jest), a przy urzędzie gminy dokarmiane są także dwa bezdomne koty. Wójt Stocki informował o odpowiedzi Chełmskich Linii Autobusowych, do których działkowicze z Józefina apelowali o przedłużenie linii nr 5 (w terminie od 16 marca do 31 października będą dwa kursy „tam i z powrotem”, rano i po południu).

Radni zapoznali się z odpowiedzią zarządu dróg wojewódzkich w sprawie postulowanego przeglądu niedawno wybudowanego chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej, który na odcinku w Natalinie wymaga poprawek. Drogowcy zapowiedzieli, że przegląd odbędzie się wiosną i wówczas ustalony zostanie harmonogram napraw w ramach gwarancji. Wójt Stocki poinformował też, że do końca lutego gotowy ma być projekt modernizacji gminnej oczyszczalni ścieków. Plan jest taki, aby do połowy marca br. ogłosić przetarg na prace modernizacyjne, które rozłożone będą na dwa etapy. Ogłoszono też przetarg na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Kamieniu.

Przy podstawówce prowadzono tez ostatnio wycinkę drzew, dzięki czemu na dziedzińcu zostanie wygospodarowane miejsce na parking. Dotychczas, gdy szpaler aut parkował wzdłuż drogi przy szkole, utrudniało to przejazd maszynami rolniczymi. Zbigniew Czerwonka, przewodniczący Rady Gminy Kamień, mówił o potrzebie zamontowania kamer przy siłowni zewnętrznej w Kamieniu, gdzie wandale niszczą ogrodzenia i drzewka. Wójt Stocki obiecał, że zorientuje się w kwestii kosztów monitoringu i na kolejnych posiedzeniach radni będą mogli podjąć decyzję w tej sprawie.

Radni wprowadzili niezbędne zmiany do budżetu, wysłuchali sprawozdania z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kamieniu za 2019 rok, przedłużyli dzierżawy działek kilku mieszkańcom, przyjęli plan pracy stałych komisji rady gminy Kamień, a także informację z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2019 roku. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here