Coraz bliżej do Chmielaków

Przygotowania do tegorocznych Chmielaków weszły w ostatnią fazę. Władze Krasnegostawu spodziewają się, że przez trzy dni miasto odwiedzić może grubo ponad 10 tysięcy ludzi. Na miłośników starego, dobrego rocka czekać będą T. Love i Voo Voo, na raperów Kaliber 44, a na lubiących potańczyć Margaret. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Znamy już szczegółowy plan Chmielaków 2017. Impreza odbędzie się w dniach 18-20 sierpnia, a patronat medialny nad wydarzeniem sprawuje „Nowy Tydzień”. Wszystko rozpocznie się w piątek o 15.00 na krasnostawskim rynku koncertem laureatów Voice of Głowacki 2017 i trzydziestym piątym konkursem piosenki międzynarodowej Jagiełło 2017. O 16.00 na scenie pojawi się kapela Uroczysko, a na 17.00 zaplanowano oficjalne otwarcie Chmielaków (poprzez symboliczne zerwanie pędów chmielu). O 17.50 zagra „4 kilo Obywatela”, o 18.30 – Navigator, o 20.00 – WuEs, a o 21.00 a scenie powinna się pojawić jedna z tegorocznych gwiazd imprezy legendarny Kaliber 44. Od 23 do 1 w nocy planowana jest dyskoteka (zagra DJ Shewa. W sobotę (19 sierpnia) część imprez odbędzie się na placu przed dworkiem starościńskim, a część na rynku. Oto szczegóły: scena Dworek – 16.00 – chór KDK, 16.20 – Zespół Biesiada, 16.40 – chór Amicus, 17.00 – The Broken Knife, 17.45 – Headshot Five, 18.30 – RIP Your Rage, 19.00 – Piotr Jaworski, 19.30 – Musical „Tyle słońca w naszym mieście”, 20.00 – Janusz Yanina Iwański (piosenki Krzysztofa Klenczona). W kościele pw. Matki Bożej Przenajświętszej o 19.00 odbędzie się II Chmielakowy Recital Organowy (wystąpi prof. Jan Bokszczanin). Sporo dziać się będzie na rynku. O 14.00 zabawę rozpocznie DJ Shewa a na 18.00 zaplanowano niezwykle ekscytujący i gorący finał wyborów Miss Chmielaków (zdjęcia kandydatek do tytułu powinny się ukazać w kolejnym wydaniu „Nowego Tygodnia”). O 20.00 na scenie pojawi się wokalistka o pseudonimie Lanberry, a o 21.00 Margaret. Między 23 a 1 zaplanowano dyskotekę (zagra Dj Hands Up). Ponadto w sobotę odbędzie się Półmaraton Chmielakowy (9.00, start – Dworek Starościński), o 16.00 – Chmielakowa Potańcówka Ludowa (Zespół Obrzędowo-Śpiewaczy „Szarotka”, Kapela Ludowa „Duklanie”, Orkiestra Taneczna „Bonanza”, Trio Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska), a o 21.00 wystąpi Wojciech Karolak Trio. W niedzielę (20 sierpnia) przy Dworku odbędą się: 12.00 – obrzęd chmielakowy, 12.30 – wręczenie medali w Konsumenckim Konkursie Piw, 13.00 – Miejska Orkiestra Dęta Miasta Brzeska, 14.15 -zespoły taneczne z KDK, 15.00 – przegląd kapel podwórkowych (Uroczysko, Bum Ta Ra Ra, Andrychowska Kapela Wujka Jaśka, STAH z Werbkowic, Hańszczanie), 20.00 – kabareton (FiFa RaFa, K2). W Kościele pw. Św. Franciszka Ksawerego o 10.30 odbędzie się msza w intencji chmielarzy, a o 11.30 spod kościoła ruszy korowód chmielakowy (przejedzie Placem 3 Maja-Matysiaka-Oleszczyńskiego-Sikorskiego aż pod Dworek). Działo się też będzie na rynku. O 14.00 na scenie pojawi się Silesian Tyrol Band, o 16.00 – Czarny Ziutek z Killerami, o 18.00 – Voo Voo, a o 20.00 – T. Love.
Kim są tegoroczne gwiazdy Chmielaków? KALIBER 44 to pionierzy i legenda polskiego hip-hopu, zaliczani do najważniejszych przedstawicieli gatunku. Płyty tej formacji określane są mianem kultowych, a koncerty przyciągają rzesze fanów. W 2016 Kaliber powrócił z nowym albumem pt. „Ułamek tarcia”. Miniony rok był dla zespołu pasmem sukcesów. Album „Ułamek tarcia” osiągnął status złotej płyty. Zespół jest w świetnej formie, dał kilkadziesiąt niesamowitych koncertów, m.in. wystąpił jako gwiazda na takich festiwalach jak OFF, Orange Warsaw, Hip Hop Kemp czy Solidarity of Arts. Grupa powstała w 1994 roku z inicjatywy raperów, braci Michała Martena znanego jako „Joka” i Marcina Martena występującego pod pseudonimem „ abradAb”. Wkrótce do zespołu dołączył Piotr Łuszcz „Magik”, który po nagraniu dwóch płyt odszedł z Kalibra, aby założyć równie kultową Paktofonikę (Łuszcz zmarł śmiercią samobójczą 26 grudnia 2000 r.). Kaliber wydał cztery albumy studyjne: „Księga tajemnicza. Prolog”, określany jako prekursor gatunku hardcore psychorap, „W 63 minuty dookoła świata”, „3:44” oraz najnowszy „Ułamek tarcia”. Każdy album jest inny, każdy reprezentuje kolejny etap rozwoju zespołu, który ma na koncie imponującą listę ponadczasowych utworów: „Psychodela”, „Nasze mózgi wypełnione są Marią”, „Plus i minus”, „Gruby czarny kot”, „Film”, „Konfrontacje”, „Normalnie o tej porze” czy „Nieodwracalne zmiany”.
Zespół T. LOVE to legenda polskiego rocka. Zespół założony został w 1982 w Częstochowie m.in. przez Zygmunta Staszczyka (ps. Muniek). Ma na swoim punkcie świetne płyty np. Wychowanie z 1989 r., „Pocisk miłości” z 1991 r., „King” z 1992 r., czy „Prymityw” z 1994 r. w 2016 r. T. Love wydał kolejną płytę zatytułowaną po prostu T. Love, promowaną przez utwór „Pielgrzym”. Na Chmielakach na pewno usłyszymy nie tylko najnowsze kompozycje kapeli Muńka, ale i przeboje sprzed lat: „Warszawa”, „Jest Super”, „Chłopaki nie płaczą” czy „Ajrisz”. Kto wie, czy nie będzie to jedna z ostatnich szans, by zobaczyć T. Love na żywo, zespół ogłosił, że na jakiś czas planuje zawiesić działalność.
Kolejna gwiazda imprezy to VOO VOO, jeden z najoryginalniejszych zespołów na polskiej scenie rockowej, który w swojej muzyce, ze świetnym skutkiem połączył rock z jazzem i folkiem różnych rejonów świata. Grupa powstała w 1985 r. w Warszawie, jej założycielem był Wojciech Waglewski. Każda z kolejnych płyt Voo Voo stawała się niezwykłą muzyczną podróżą ku różnym zakątkom świata rocka, choć często przekraczał on rockowe granice.
Najmłodszą gwiazdą Chmielaków jest MARGARET, obecnie jedna z najpopularniejszych polskich wokalistek na świecie. Podbiła świat utworem „Thank You Very Much”. Kolejnymi jej singlami mającymi milionowe odsłony na YouTube były „Tell Me How Are Ya” oraz „Wasted” a utwór „Start a Fire” był oficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w Siatkówce Mężczyzn. (kg)