„Coś jeszcze…” w Wirydarzu

Wystawa „Coś jeszcze…” w Wirydarzu

Metaforyczne motywy w tle, wydłużone, poddane deformacji ludzkie postaci – tak w skrócie można zdefiniować malarstwo Franciszka Maśluszczaka. Frapujące intelektualnie, na pewno pobudzające myślenie malarstwo możemy jeszcze oglądać do 8 września na wystawie „Coś jeszcze…” w Galerii Sztuki Wirydarz przy ul. Grodzkiej 19.

Wystawa czynna jest codziennie od 12 do 18, w sobotę od 12 do 15, a w niedzielę od 13 do 16. Odrealniony pejzaż, częsty smutek na ludzkich obliczach, zagubienie ludzkich postaci, ale też i dawka w tym wszystkim swoistego komizmu to charakterystyczne elementy, jakie odnajdziemy w obrazach Franciszka Maśluszczaka, uznanego polskiego artysty malarza.

Oprócz obrazów artysta wykonuje także ilustracje do książek dla dorosłych i dzieci. Znany i ceniony jest również jako projektant okładek książek oraz plakatów. Jego prace znają czytelnicy różnych polskich periodyków; artysta m.in. współpracuje od 1985 r. z redakcją dziennika „Rzeczypospolita”.

Ale znacznie wcześniej, bo już od początku lat 70-tych XX wieku, jego prace ilustratorskie stopniowo doceniali czytelnicy kolejnych tytułów prasowych, jak „Ty i Ja”, „Literatura”, „Szpilki”, „Sztuka”, „Polityka”, Tygodnik Literacki”, oraz od lat 90-tych także czytelnicy „Gazety Wyborczej”, a także czytelnicy takich książek jak wydany w 1980 roku „Kabaret jeszcze Starszych Panów” Jeremiego Przybory czy „Ślub na gruzach Warszawy” Reny Marciniak, która ukazała się w 1990 r.

Franciszek Maśluszczak urodził się w 1948 r. w Kotlicach. Uczył się w Liceum Plastycznym w Zamościu oraz ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w 1974 r. w pracowni grafiki pod kierunkiem prof. Juliana Pałki.

Gandawa, Sztokholm, Tokio i Londyn to jedne z ważniejszych miejsc na mapie wystaw zagranicznych polskiego artysty. W Polsce wystawiał m.in. w Krakowie, Szczecinie, Płocku, Zamościu oraz w Lublinie podczas indywidualnej wystawy w 1978 r. w Biurze Wystaw Artystycznych.

Obecna lubelska wystawa w Galerii Sztuki Wirydarz, zatytułowana Franciszek Maśluszczak „Coś jeszcze…”, wpisuje się w obchodzone w tym roku dwudziestolecie istnienia galerii. Jej założycielem, kustoszem i kuratorem wszystkich ekspozycji jest Piotr Zieliński. Od 1999 roku, kiedy została założona, zrealizowano w niej ponad 130 ekspozycji, a także ponad 30 ogólnopolskich plenerów malarskich.

Podkreślmy, że obecnie lubelska galeria Wirydarz zaliczana jest do najlepszych salonów wystawienniczych w Polsce.

Monika Skarżyńska