Coś więcej niż zwiedzanie

Do udziału w spacerach tematycznych prowadzonych przez „przewodników inspiracji” zapraszają przedstawiciele lubelskiego ratusza. – Osoby wyróżnione tym tytułem pokazują Lublin w oparciu o swoje autorskie i unikatowe oferty – zapewniają.


W ofercie lubelskich „przewodników inspiracji” znajduje się obecnie 51 propozycji spacerów tematycznych prowadzonych przez 23 przewodników. – Wachlarz tematyczny spacerów obejmuje zarówno szlaki klasyczne, prezentujące główne zabytki, historię oraz dziedzictwo kulturowe miasta, jak i np. podążające śladami lubelskich Żydów, zorientowane na lubelską architekturę, kuchnię, związki ze słynnymi postaciami czy miejscami mniej znanymi. Są też wycieczki rowerowe i fotograficzne, a nawet paramilitarne – wylicza Monika Głazik z biura prasowego ratusza. Wszystkie spacery tematyczne oraz sylwetki przewodników zostały opisane na stronie internetowej przewodnik.lublin.eu, gdzie można również zapisywać się na spacery.

„Przewodnicy inspiracji” to program realizowany przez miasto od 2018 roku. Jego głównym celem jest „wzmocnienie wizerunku Lublina, jako miasta niepowtarzalnego, pełnego inspiracji i cechującego się osobliwym klimatem”. Osoby, które otrzymują tytuł „przewodnika inspiracji” są wybierane podczas trzyetapowego „procesu rekrutacyjnego”, nadzorowanego przez ekspertów. – Gwarantuje to profesjonalizm w przybliżaniu historii i dziedzictwa miasta, ale też zachęca do odkrywania Lublina na nowo w oparciu o oryginalne oferty – zapewnia M. Głazik.

Koncepcja programu „Przewodnik Inspiracji” wynika m.in. z założeń przyjętych w strategii rozwoju turystyki Lublina do 2025 roku. GR