CSK rozbrzmiewało wspaniałymi głosami

Laureatami II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Antoniny Campi z Miklaszewiczów zostali: Paweł Trojak, Natalia Rubiś, Magdalena Wachowska oraz Viktoriia Melnyk.


Jedną z głównych idei lubelskiego konkursu jest przypomnienie i spopularyzowanie sylwetki wybitnej śpiewaczki operowej z przełomu XVIII i XIX wieku. Służy temu fakt, że organizatorzy od początku konkursu zapewniają publiczność bezpłatny wstęp na przesłuchania I i II etapu; natomiast wejście na uroczysty finał z ogłoszeniem wyników jest w bardzo przystępnej cenie 10 zł.

Dla większości z nas jednak głównym źródłem informacji o Antoninie Campii pozostanie Internet, w którym znajdziemy m.in. informację zaczerpniętą ze „Słownika Biograficznego Teatru Polskiego 1765-1965” (PWN Warszawa 1973). Antonina urodziła się 10 grudnia 1773 r. w domu lubelskiego muzyka Józefa Miklaszewicza. Młoda dziewczyna, wyróżniająca się pięknym głosem, po raz pierwszy wystąpiła publicznie w 1785 r. w Lublinie. Wkrótce – w 1788 r. – została nadworną śpiewaczką króla Stanisława Augusta.

Ważnym momentem jej życia był wyjazd do Pragi. Tam wyszła za mąż, i tam rozpoczęła się jej prawdziwie międzynarodowa kariera. Poza Pragą występowała m.in. w Wiedniu, Berlinie, Warszawie, Krakowie, także w Monachium (w tym mieście zmarła 3 września 1822). Duże uznanie przyniosły jej występy w operach Wolfganga Amadeusza Mozarta: w partiach Hrabiny w „Weselu Figara” i Królowej Nocy w „Za­czarowanym flecie”. Genialny Mozart zachwycał się barwą jej głosu i techniką śpiewania, natomiast Polak, J.T.S. Jasiński oceniał: „Głos prześliczny, równy, umiejętnie pro­wadzony, połączony z nadzwyczajną łatwością”.

Nikt prawie by jednak o tym nie pamiętał, gdyby nie organizatorzy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Pierwszy Międzynarodowy Konkurs Wokalny im Antoniny Campi miał miejsce w lutym 2017 r. Program konkursu opierał się na ponadczasowych kompozycjach Verdiego, Pucciniego, Mozarta, Rossiniego. Wystąpiło 50 śpiewaków z 13 państw. Obecnie Lublin znów stał się mekką dla utalentowanych śpiewaków.

W tegorocznym II Międzynarodowym Konkursie Wokalnym wzięło udział 36 uczestników z całego świata: z Polski, ale też z Australii, Korei Południowej, Ukrainy, Białorusi, Islandii, Brazylii. Śpiewali utwory Mozarta, Verdiego, Straussa, Rossiniego, Pucciniego, Ives`a, Britten`a oraz Stanisława Moniuszki, co należy szczególnie podkreślić, ponieważ bieżący 2019 rok został ogłoszony Rokiem Moniuszki. Tegoroczne jury składało się z wybitnych postaci opery polskiej i światowej. Pod przewodnictwem Ewy Vesin, polskiej śpiewaczki, oceny wydawali Marcin Kopeć, Ferenc Anger, Jose Maria Florencio, Ondřej Hučín, Resemary Joshua.

Podczas dwóch pierwszych etapów konkursu uczestnicy wykonywali pieśni oraz arie operowe. Towarzyszyły im trzy najlepsze polskie pianistki – akompaniatorki: Justyna Skoczek, Olga Tsymbaluk, Olena Skrok.

Obowiązkowym punktem konkursu była prezentacja wykonania utworu XX-wiecznego.

Ostatni, finałowy etap odbył się w piątek 8 marca w Sali Operowej CSK z towarzyszeniem Orkiestry Beethovenowskiej pod batutą José Marii Floręncio, dyrygenta Opery Bałtyckiej. Miał on charakter wielkiego, uroczystego koncertu. Połączony był z ceremonią wręczania nagród. Oprócz pieniędzy artyści byli również nagrodzeni zaproszeniem do wykonania wybranych partii na scenach operowych Polski i Europy.

Pierwsze trzy miejsca zajęli Polacy: miejsce pierwsze zajął Paweł Trojak. Zwycięzca jest obecnie studentem III roku Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie oraz beneficjentem Programu Kształcenia Młodych Talentów – Akademia Operowa przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Miejsce drugie zajęła Natalia Rubiś, która jest młodą sopranistką nagradzaną na wielu konkursach. Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny Akademii Muzycznej we Wrocławiu u prof. Bogdana Makala, a obecnie kształci się u prof. Doris Yarick-Cross w prestiżowym Programie Operowym w Yale University.

Miejsce trzecie zajęła Magdalena Wachowska, mezzosopran, laureatka wielu nagród. Ukończyła z wyróżnieniem studia wokalno-aktorskie w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej na Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Obecnie kończy studia magisterskie ze specjalnością pieśniarsko-oratoryjną. Przyznano też nagrody dodatkowe – nagrodę za wykonanie pieśni otrzymała sopranistka Viktoriia Melnyk z pochodzenia Ukrainka.

Nagrody specjalne zdobył zwycięzca II Międzynarodowego Konkursu Wokalnego, czyli Paweł Trojak.

Monika Skarżyńska