CSK z nową szefową

Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz

Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz, do niedawna zastępca redaktora naczelnego „Kuriera Lubelskiego”, została p.o. dyrektora Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.


Zastąpiła na tym stanowisku Grzegorza Orzełowskiego.

– Chciałabym, abyśmy w CSK kładli większy nacisk na edukację kulturalną, co nie oznacza, że zapominamy o tzw. kulturze wysokiej – powiedziała Lewandowska-Sienkiewicz, która pracę w CSK zaczęła 23 października, zastępując na stanowisku dyrektora Grzegorza Orzełowskiego. Potwierdziły się zatem medialne doniesienia w tej sprawie, choć kilka tygodni temu Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy marszałka województwa lubelskiego, nazwał je „fake newami”.

Katarzyna Lewandowska-Sienkiewicz pochodzi z Koszalina. Ukończyła historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Następnie przez wiele lat pracowała jako dziennikarka lokalnych mediów. Była związana m.in. z „Gazetą Wyborczą”, „Dziennikiem Wschodnim”, a od 2003 roku z „Kurierem Lubelskim”. Jej wybór na szefową CSK spotkał się z pozytywnym przyjęciem ze strony środowiska artystycznego i z nadzieję, że będzie to już dyrektor „na stałe” po czterech zmianach na tym stanowisku, jakie miały miejsce w ciągu roku.

Przypomnijmy, że Grzegorz Orzełowski pełnił obowiązki dyrektora CSK od początku sierpnia. Zastąpił na tym stanowisku Marka Krakowskiego, który pod koniec lipca został odwołany ze stanowiska p.o. dyrektora. Przed opuszczeniem CSK M. Krakowski zdążył jeszcze zwolnić część pracowników i wprowadzić zmiany w strukturze instytucji.

Działania spotkały się z krytyką związkowców, którzy skierowali w tej sprawie do Państwowej Inspekcji Pracy zawiadomienie o „podejrzeniu naruszenia praw pracowniczych”. Krakowski pełnił funkcję przez niespełna pięć miesięcy. Wcześniej obowiązki dyrektora CSK bardzo krótko pełnił Andrzej Miskur po tym, gdy z CSK, niedługo po objęciu władzy w województwie przez PiS, odszedł kierujący tą instytucją od początku jej istnienia, tj. od 2015 roku, dyrektor Piotr Franaszek.

Grzegorz Rekiel

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here