Cudowna Matka wraca do Bazyliki

W tym tygodniu na ołtarz główny Bazyliki na Górce wraca odnowiona ikona Matki Bożej Chełmskiej. 7 lipca, w 255. rocznicę pierwszej koronacji cudownego obrazu, zostanie ponownie odsłonięta. Wierni znowu będą mogli przed obrazem prosić o cud uzdrowienia.

2 lipca, po kilkumiesięcznej konserwacji, do sanktuarium na Górce wraca cudowna ikona Matki Bożej Chełmskiej. – Ikona zostanie zainstalowana na ołtarzu głównym i odsłonięta dopiero 7 lipca – mówi ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii NNMP.

Data nie jest przypadkowa. 7 lipca wypada 255. rocznica pierwszej koronacji obrazu. Koronacja drugiej ikony, konserwowanej właśnie kopii, namalowanej w 1938 roku, odbyła się w 1946 roku. A dokonał jej prymas Stefan Wyszyński, ówczesny biskup lubelski. Obraz wymagał już poważnej konserwacji, bo ostatnią przeprowadzono w 1957 roku.

– Serdecznie zapraszamy chełmian 7 lipca na uroczyste odsłonięcie obrazu i jego pobłogosławienie – mówi ks. Sternik. – Tego dnia rozpoczniemy duchowe przygotowania do zawierzenia Matce Bożej mieszkańców ziemi chełmskiej. Odbędzie się to podczas uroczystości odpustowych, 8 września. (bf)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here