Cudzoziemcy obsługiwani w nowej siedzibie

Nowa siedziba m.in. Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców LUW w wyremontowanym budynku przy ul. Czechowskiej 15

Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego obsługuje cudzoziemców pochodzących spoza Unii Europejskiej już w nowej siedzibie przy ul. Czechowskiej 15.


Należący do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego budynek przy Czechowskiej 15 stał od dłuższego czasu pusty po tym, jak znajdujący się w nim Wydział Zdrowia został przeniesiony do gmachu przy ulicy Lubomelskiej.

Na początku października wnętrze gmachu zostało wyremontowane dzięki dotacji Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (FAMI), przekazanej przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Koszt całości prac wyniósł ponad milion złotych.

W odremontowanym budynku obsługa ma być sprawniejsza. Jak podaje Lubelski Urząd Wojewódzki, budynek przy Czechowskiej został przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych (m.in. znalazły się w nim oznakowania w alfabecie Braille’a). Matki z dziećmi mają miejsce, gdzie można je nakarmić, a w toalecie jest przewijak. Dla osób po ciężkich przejściach, które np. doświadczyły przemocy wyznaczone są wydzielone pokoje przesłuchań. Dla tych, którzy nie znają dobrze języka polskiego zostało zamontowane oznakowanie w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim. W budynku pracuje 31 urzędników.

Warto dodać, że Lubelski Urząd Wojewódzki jest drugim urzędem w Polsce – po mazowieckim, gdzie obsługiwana jest największa liczba cudzoziemców. Wpływa na to położenie naszego miasta w pogranicznym regionie Unii Europejskiej. (EM.K.)