Czad zabił 19-latka

Prawdopodobnie zatrucie czadem było przyczyną śmierci 19-latka, którego zwłoki znaleziono w czwartek wieczorem w wannie w jednym z mieszkań przy ul. Krasińskiego w Lublinie.


Po godz. 18 tego dnia oficer dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Lublinie otrzymał informację, że młody mężczyzna zatruł się prawdopodobnie tlenkiem węgla wydobywającym się z piecyka gazowego. Brał kąpiel.

– Na miejsce od razu skierowano służby ratunkowe, jednak pomimo reanimacji życia 19-latka nie udało się uratować. Ciało mężczyzny zabezpieczono do sekcji zwłok. W mieszkaniu z udziałem prokuratora przeprowadzono oględziny. Podczas wstępnego badania powietrza w łazience stwierdzono nadmierne stężenie tlenku węgla.

Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny tego zdarzenia. Jednocześnie apelujemy o rozważne korzystanie z urządzeń grzewczych i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa – mówi komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP Lublin. – Pamiętajmy, że obiekty budowlane, powinny być poddawane przez właściciela kontrolom stanu technicznego przewodów kominowych oraz instalacji gazowej. Taką kontrolę należy przeprowadzać co najmniej raz w roku. Zaniedbanie tego obowiązku, stwarza przede wszystkim realne zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców. Pamiętać należy, że jest również zagrożone karą grzywny – dodaje.

Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla.

Przypominamy, że czad (tlenek węgla) to silnie toksyczny gaz, który jest BEZBARWNY i BEZWONNY. Człowiek nie jest w stanie go wyczuć ani zobaczyć. Najbardziej zagrożone są osoby, które korzystają z wszelkiego rodzaju pieców, kotłów gazowych lub CO. Jeśli nie ma dostatecznej ilości tlenu podczas spalania powstaje śmiertelny gaz. W odpowiednim stężeniu potrafi najpierw uśpić, a potem zabić ofiarę w kilkanaście minut.

Warto poznać i zastosować kilka najważniejszych zasad, które mogą uchronić przed zatruciem: robić systematyczne – przynajmniej raz w roku, przeglądy urządzeń wytwarzających ciepło * przeglądy muszą robić osoby posiadające aktualne kwalifikacje * pamiętać o przeglądzie kominiarskim, również raz w roku * dbać o prawidłowy napływ powietrza, czyli tlenu do pomieszczeń, w których znajdują się urządzenia grzewcze * nie wolno zatykać kratek wentylacyjnych. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here