Czarnek już z teką ministra

Przemysław Czarnek w zaledwie kilka lat stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich polityków

Przemysław Czarnek oficjalnie jest już szefem połączonych resortów edukacji i nauki. W ubiegłym tygodniu odebrał ministerialną nominację z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

– Rozpoczynam pracę jako minister edukacji i nauki. Dziękuję za liczne gratulacje i deklaracje współpracy, ale także za przekazywane uwagi i obawy. Absolutnym priorytetem od pierwszych godzin w ministerstwie jest organizacja pracy szkół i uczelni w dobie walki z koronawirusem – napisał Przemysław Czarnek na Twitterze w miniony poniedziałek (19 października). Niedługo wcześniej został oficjalnie powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Nowy minister spotkał się już m.in. z przedstawicielami związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i pracowników oświaty. Przypomnijmy, że Przemysław Czarnek pierwotnie miał odebrać nominację 5 października, ale wówczas okazało się, że jest zakażony koronawirusem.

Powołanie P. Czarnka na szefa połączonych resortów edukacji i nauki to konsekwencja niedawnej rekonstrukcji rządu Prawa i Sprawiedliwości, której celem było m.in. ograniczenie liczby ministerstw. Do niedawna działały odrębne resorty: edukacji narodowej, a także nauki i szkolnictwa wyższego. Pierwszym kierował Dariusz Piontkowski, a drugim związany z Porozumieniem Wojciech Murdzek.

Przemysław Czarnek to były wojewoda lubelski (w latach 2015-2019), a od listopada ubiegłego roku poseł Prawa i Sprawiedliwości. Jest doktorem habilitowanym nauk prawnych i profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie wykłada prawo konstytucyjne. P. Czarnek jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki. Ma liczne grono zwolenników, ale też przeciwników.

Ci pierwsi chwalą go za bronienie konserwatywnych wartości, ci drudzy zarzucają mu homofobię. Były wojewoda lubelski znany jest bowiem z krytycznych wypowiedzi nt. ruchu LGBT. Dwa lata temu był w gronie osób protestujących przeciwko organizacji pierwszego w historii Lublina marszu równości. Nowy szef resortu edukacji i nauki ma 43 lata.

Grzegorz Rekiel

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here