Czarnobyl w Krasnymstawie

Prypeć, do 1986 roku młode, nowoczesne i piękne miasto, dziś opuszczone, bez życia i przyszłości. To efekt wybuchu, do jakiego doszło w sąsiadującej z nim elektrowni atomowej. Dziś zdjęcia z tego, co zostawił za sobą Czarnobyl będzie można obejrzeć w Krasnymstawie.

Wystawa fotograficzna pt. „Czarnobyl, czarny ból…” autorstwa dwóch światowej sławy fotografów – Antonio Aragon Renunzio z Hiszpanii oraz Aleksandra Kharvata z Ukrainy, to efekt pleneru fotograficznego z 2019 roku w obszarze wokół Czarnobyla. Jej współorganizatorem jest Ukraińskie Centrum Sztuki Fotograficznej, a kuratorem Aleksander Kharvat. Już we wtorek, 18 lutego, o godz. 17.00 w galerii Krasnostawskiego Domu Kultury odbędzie się wernisaż tej niesamowitej ekspozycji.

Aleksander Kharvat – ukraiński artysta fotograf, wydawca. Uczestnik w 1986 roku likwidacji katastrofy w Czarnobylu, członek Prezydium Narodowego Związku Artystów Ukrainy, członek Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (EFIAP), członek Narodowej Unii Dziennikarzy. Autor ponad 100 osobistych wystaw fotograficznych pokazywanych w Ukrainie, Rumuni, Węgrzech, Słowacji, Polsce, Chinach, Rosji, Indiach, Czechach, Włoszech. Autor i wydawca ponad 50 albumów o Równym, o Wołyniu, o sztuce, fotograficznych. Organizator i założyciel od 2006 roku największego na Ukrainie Międzynarodowego Konkursu Fotograficznego „Pokrova”, konkursu „LifePressPhoto”.

Członek jury w krajowych oraz międzynarodowych wystawach fotograficznych. Antonio Aragon Renunzio to z kolei hiszpański fotograf pracujący dla różnych międzynarodowych agencji prasowych. Ponad 80 własnych wystaw prezentował w najbardziej znanych salonach całego świata. Bardzo wrażliwe i pełne reporterskiego spojrzenia reportaże oglądali między innymi mieszkańcy Madrytu, Santander, Bilbao, Walencji, Anglii, czy Meksyku. (k)