Czas youtuberów

Internetowy serwis YouTube, który oferuje nieprzebrane, wirtualne zasoby utworów muzycznych, filmów itp. był przedmiotem konferencji „KulTube 2.0 – Czas Youtuberów”, zorganizowanej 7-9 grudnia przez Koło Naukowe Cyberkultury UMCS w Chatce Żaka.
Nad fenomenem popularności tego medium i jego twórców, tzw. youtuberów (jutuberów) dyskutowali m.in. naukowcy z UMCS, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Uniwersytetu Opolskiego. Rozważano np., czy youtuberzy są twórcami opinii, czy stają się celebrytami, czy jest to przyszłościowy zawód, co ma wspólnego z narcyzmem. Dywagowano o subkulturze gamerów, dziennikarstwie internetowym, o tworzeniu materiałów udostępnianych na YouTube od kuchni oraz najczęstszych problemach, strategiach marketingowych i reklamowych.
Tłumy uczestników mogły dowiedzieć się np. jak prowadzić dobry vlog i uzyskać wiele innych cennych porad. Żeby uatrakcyjnić konferencję, zaproszono także kilku youtuberów. Byli to m.in. Lukas TV – znany z robienia mnóstwa żartów i Wik and Kuba – ojciec i syn tworzący vloga. Jeden dzień obrad poświęcono w całości tworzeniu gier komputerowych. Konferencja zakończyła się w piątek, w klubie PI X DRZWI afterem, na które organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników. Przy okazji świętowano drugie urodziny Studenckiego Koła Naukowego Cyberkultury.
Joanna Niećko