Czekają na zastrzyk od rządu

W szkole jest tak zimno, że zimą dzieci siedzą w kurtkach na lekcjach. Tak jest od 20 lat! Czy przez ten czas nie znalazły się pieniądze, aby wymienić lub chociaż uszczelnić okna, nie mówiąc już o generalnym remoncie? – pytają rodzice w kontekście fatalnego stanu budynku „Siódemki”. Miasto tłumaczy, że złożyło wniosek na termomodernizację placówki.

O tym, że rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 narzekają na fatalny stan techniczny budynku, pisaliśmy ostatnio w marcu przy okazji „wyreżyserowanej” ich zdaniem wizyty w placówce ministra Czarnka. Głównym problemem są nieszczelne i oklejone folią okna. W szkole jest zimno, dzieci i nauczyciele marzną na lekcjach. Tak nie powinno być.

Ostatnio w tej sprawie ponownie skontaktowali się z redakcją mieszkańcy osiedla Zachód. Jak wskazują, z racji lokalizacji wybór „Siódemki” jest dla wielu z nich oczywisty, ale to nie znaczy, że są z niego zadowoleni.

– Alternatywną szkołą jest „Trójka”. Porównując te dwie placówki, oczywiste jest która szkoła wygrywa to zestawienie. Gdyby nie lokalizacja, która dla wielu rodziców jest kluczowa, to skłaniam się ku wnioskowi, że wtedy „Siódemka” świeciłaby pustkami. Nie dziwią też protesty rodziców z „Trójki”, którzy sprzeciwiają się potencjalnemu łączeniu tych szkół, o czym również było głośno jakiś czas temu przy okazji raportu o stanie oświaty – komentuje czytelnik „Nowego Tygodnia”. – Jak to jest możliwe, że mimo upływu czasu, rozwoju miasta i możliwości dofinansowań oraz w porównaniu do innych chełmskich szkół, którym się udało, SP 7 nadal wygląda tak, jakby czas się dla niej zatrzymał? – pyta.

– Dotychczas w placówce wymieniono 62 okna w 30 pomieszczeniach. Planujemy podejmowanie dalszych działań w tym zakresie – mówi Grzegorz Zarzycki z gabinetu prezydenta Chełma.

Z informacji przesłanych przez urząd miasta wynika, że w ub. r. we wszystkich jednostkach oświatowych dokonano „szeregu prac remontowo-budowlanych, które miały na celu wyeliminowanie zagrożeń, nieprawidłowości lub usterek oraz podniesienie standardów”. Remonty pochłonęły 1 306 276,89 zł. – 25 lutego został złożony wniosek do Programu Inwestycji Strategicznych na wykonanie termomodernizacji sześciu budynków oświatowych: SP 7, SP 8, SP 4, SP 5, IV LO, ZSP 3. Budynki zostaną poddane kompleksowej termomodernizacji z uwzględnieniem wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energie i ciepło.

Zakres robót termomodernizacyjnych ogólnobudowlanych obejmuje: docieplenie ścian i stropów, remont lub wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, w części obiektów zaplanowano konieczną wymianę pokrycia dachowego z orynnowaniem i instalacją odgromową. Zakres robót instalacyjnych obejmuje: modernizację instalacji centralnego ogrzewania, wykonanie/modernizację instalacji gazowych, wykonanie/modernizację przyłączy CO i przyłączy gazowych, modernizację/budowę zewnętrznych odcinków kanalizacji sanitarnej oraz elektrycznej NN – wylicza Zarzycki.

Rozstrzygnięcie naboru w Programie Inwestycji Strategicznych ma nastąpić na przełomie maja i czerwca. Wtedy okaże się, czy Chełm otrzyma pieniądze i „Siódemka” w końcu doczeka się remontu, a dzieci przestaną już marznąć. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here