Czerwiec lepszy dla emerytów

Przyszli emeryci od lat unikali odejścia pracy w czerwiec, bo nie był to dobry miesiąc na składanie wniosku o emeryturę w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. – W tym roku jest korzystniej – zapewnia instytucja. Chodzi o to, że tarcza antykryzysowa zmieniła zasady wyliczania emerytury dla osób, które przechodzą na nią od czerwca.


– ZUS wyliczy świadczenie, uwzględniając zasady waloryzacji składek, które obowiązują w maju. To dobra wiadomość, bo dzięki tej zmianie emerytura wyliczona w czerwcu będzie wyższa – tłumaczy Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Przypomnijmy, że raz w roku ZUS waloryzuje składki ubezpieczonych. Chodzi o to, żeby nie traciły one na wartości. Roczna waloryzacja odbywa się w czerwcu. Jeśli ktoś przechodzi na emeryturę w innym miesiącu, jego składki dodatkowo rosną o waloryzacje kwartalne. Z tego powodu w czerwcu sale obsługi w ZUS co roku świeciły pustkami. Kto mógł, składał wniosek już w maju, a duża część osób czekała na lipiec, żeby podwyższyć sobie emeryturę waloryzacją kwartalną.

– W tym roku można ze spokojem przechodzić na emeryturę już w czerwcu – zapewnia M. Korba, dodając, że ostateczna decyzja należy do ubezpieczonego. – To on wybiera moment złożenia wniosku i nie musi tego robić od razu po osiągnięciu wieku emerytalnego – wyjaśnia pani rzecznik.

Opracował GR