Czerwone maki piły polską krew

Minęło 76 lat od zwycięstwa II Korpusu Polskiego w bitwie pod Monte Cassino. Lubelskie obchody odbyły się w ubiegłym tygodniu przy pomniku upamiętniającym to wydarzenie, zlokalizowanym niedaleko kościoła na Poczekajce.


Bitwa pod Monte Cassino, nazywana także „bitwą o Rzym” zaczęła się 17 stycznia 1944 roku, a za dzień jej zakończenia uznaje się 19 maja 1944 roku. Tak naprawdę nie była to jedna bitwa, a cztery. Strony konfliktu to, w pewnym uproszczeniu, wojska alianckie i III Rzesza. – Bitwa uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych w okresie II wojny światowej.

W szeregach aliantów walczyli Amerykanie, Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Hindusi, Francuzi oraz 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa – czytamy na stronie internetowej Polskiego Radia. W czasie walk zginęło ponad 900 polskich żołnierzy, ponad 2900 zostało rannych, a ponad 300 uznano za zaginionych.

Do zatrważających statystyk nawiązują słowa znanej pieśni „Czerwone maki na Monte Cassino zamiast rosy piły polską krew”. Słowa napisał do niej Feliks Konarski. Oddziały 2 Korpusu Polskiego zdobyły ruiny klasztoru na Monte Cassino 18 maja 1944 roku. GR