Czerwono-czarni górą w słodkim meczu

Sherron Dorsey-Walker był „ojcem” wygranej nad zespołem z Torunia

Koszykarze Pszczółki Startu wygrali swój pierwszy mecz w tym sezonie w Energa Basket Lidze. W rozegranym w środę awansem spotkaniu 13. kolejki wicemistrzowie Polski pokonali w słodkich derby rozgrywek Polski Cukier Toruń 82:73. Zespół „czerwono-czarnych” do zwycięstwa poprowadził Amerykanin Sherron Dorsey-Walker. 27-letni skrzydłowy zdobył 24 punkty (trafiając m.in. 4 z 5 rzutów za „trzy”), zebrał pięć piłek z tablic i zaliczył 3 asysty.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. W 5. minucie po akcji wykończonej przez Aarona Cela goście prowadzili 9:7, a po chwili po akcji 2+1 Bartosza Diduszki było 12:9 dla torunian. Na szczęście dla gospodarzy grać zaczął Dorsey-Walker. Osiem z rzędu punktów Amerykanina oraz celny rzut w końcówce kwarty jego rodaka Armaniego Moore’a sprawiły, że po 10. minutach było 21:16.

W drugiej kwarcie ważną trójkę rzucił Damian Jeszke. Celnym lay-up’em oraz rzutem osobistym popisał się Moore i przewaga gospodarzy w 14. minucie urosła do 11 punktów (29:18). Dzięki Damianowi Kuligowi Polski Cukier był w stanie nawiązać jeszcze rywalizację i odrobić dużą część strat. W końcówce dobry fragment zanotował jednak Mateusz Dziemba i do przerwy było 36:31.

W trzeciej kwarcie kolejne trafienia Kuliga i Diduszki sprawiały, że drużyna trenera Jarosława Zawadki ponownie wychodziła nawet na prowadzenie – 41:40 w 25. minucie! Jeszcze 10. minut przed końcem startowcy wygrywali tylko 54:52. W ostatniej części Moore i Martins Laksa wzięli sprawy w swoje ręce i Pszczółka Start zaczęła budować przewagę. Na 4. minuty przed końcem trójka Dorsey-Walkera rozwiała wątpliwości, kto ten mecz może wygrać. Podopieczni trenera Devida Dedka odskoczyli na 10 punktów (74:64) i kontrolowali już do końca grę.

Pszczółka Start Lublin – Polski Cukier Toruń

82:73 (21:16, 15:15, 18:21, 28:21)
Pszczółka: Dorsey-Walker 24 (4×3), Laksa 17 (4×3), Borowski 10, Medford, Szymański – Dziemba 13 (1×3, 7 zb.), Moore 13, Jeszke 3 (1×3), B. Pelczar 2, M. Gospodarek.
Polski Cukier: B. Diduszko 19 (2×3), Kulig 19, Cel 17 (1×3, 9 zb.), Trotter 10 (2×3), Samsonowicz 3 (1×3) – Wieluński 3 (1×3), Perka 2, Kondraciuk.

Energa Basket Liga

2. kolejka: Asseco Arka Gdynia – Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 74:64 (16:21, 22:15, 16:19, 20:9) * GTK Gliwice – Enea Astoria Bydgoszcz 91:83 (22:27, 22:17, 29:19, 18:20) * Śląsk Wrocław – Stelmet Enea BC Zielona Góra 58:78 (16:28, 11:17, 14:17, 17:16) * Trefl Sopot – PGE Spójnia Stargard 91:81 (21:21, 28:19, 13:27, 29:14) * Legia Warszawa – MKS Dąbrowa Górnicza 90:73 (23:22, 24:19, 26:11, 20:18) * mecze: King Szczecin – Polski Cukier Toruń i Pszczółka Start – Anwil Włocławek zakończyły się po zamknięciu tego wydania * HydroTruck Radom – Polpharma Starogard Gdański odbędzie się 16 września.

1. Legia 2 4 169-130
2. Stelmet 2 4 154-129
3. GTK Gliwice 2 4 179-157
4. Trefl 2 3 162-157
5. Śląsk 2 3 148-144
6. Pszczółka 2 3 147-143
7. Anwil 1 2 90-71
8. Asseco Arka 1 2 74-64