Czerwony Krzyż – podaj dalej

8 maja na całym świecie obchodzony był Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. Lubelski Oddział Okręgowy PCK rozpoczął z tej okazji dwie akcje.

– To dzień, w którym cały świat zwraca uwagę na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, którzy każdego dnia pomagają w walce z koronawirusem – mówi Iza Gawęcka z Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK.

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. PCK działa w 192 krajach a wolontariusze i pracownicy wspierają ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Ratują ludzkie życie oraz łagodzą cierpienie.

– W obecnej chwili, gdy świat walczy z koronawirusem, 14 milionów wolontariuszy na całym świecie pomaga seniorom, osobom samotnym, przebywającym w kwarantannie, czy izolacji ze względu na swój stan zdrowia – robią dla nich zakupy, realizują recepty, pomagają załatwić codzienne sprawy, tj. zapłacenie rachunków itp. Często są jedynymi osobami, z którymi nasi podopieczni mają kontakt i mogą podzielić się swoimi troskami oraz radościami – tłumaczy Iza Gawęcka.

Wolontariusze i pracownicy Lubelskiego Oddziału Okręgowego PCK z okazji swojego święta przygotowali szereg działań promujących idee Czerwonego Krzyża. 8 maja na stronie lubelskiego oddziału, na portalu Facebook miał premierę filmik przygotowany przez wolontariuszy z całego województwa pt. „Czerwony Krzyż – podaj dalej”.

PCK zachęca także do aktywnego włączenia się w projekt „Aktywni na 100 lat”. Formularz rekrutacyjny i regulamin dostępne są na stronie internetowej lubelskiego oddziału. Mogą wziąć w nim udział młodzi ludzie w wieku od 15 do 29 lat. EK