Cześć bohaterom!

Obchody rocznicy powstania w Lublinie

1 sierpnia lublinianie i świdniczanie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego.


W Lublinie do udziału w uroczystościach zapraszały władze samorządowe i wojewódzkie oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Zarząd Okręgu w Lublinie. 1 sierpnia o 17.00 tradycyjnie w całym Lublinie słychać było syreny. Jednak tylko nieliczni przechodnie zatrzymywali się na chodnikach, by oddać hołd bohaterom. Główne uroczystości miały miejsce pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza, na wyremontowanym placu Litewskim. Rozpoczęło je uroczyste odśpiewanie hymnu narodowego. Na płycie pomnika złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów. Następnie podstawionym ze względu na upały autobusem uczestniczy uroczystości udali się na mszę św. w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących do kościoła wojskowego przy Al. Racławickich.
O tej ważnej dacie nie zapomnieli również mieszkańcy Świdnika. Dokładnie o godz. 17, godzinie „W”, spotkali się na placu Konstytucji 3 maja, by przy dźwięku syren oddać cześć i hołd powstańcom. Kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli: poseł Artur Soboń, przedstawiciele Urzędu Miasta na czele z burmistrzem Waldemarem Jaksonem, przedstawiciele powiatu, radni, przedstawiciele środowisk kombatanckich, instytucji kulturalnych, szkół, służb mundurowych oraz mieszkańcy. Podczas uroczystości burmistrz, członkowie klubu motocyklowego „Usarz” oraz ułani ze Szwadronu Kawalerii im. 24. Pułku Ułanów wciągnęli na maszt flagę z symbolem Polski Walczącej. Będzie ona wisieć w centralnym punkcie miasta przez 63 dni, czyli dokładnie tyle, ile trwało powstanie.
W lubelskim IPN wyświetlono dwa filmy dokumentalne o warszawskim zrywie – dokument „Drugi brzeg”, który opowiada mniej znaną historię powstańców z praskiego brzegu Wisły oraz „Powstanie i medycyna” – o pracy służb sanitarnych AK w okresie powstania. (EM.K.) (w)