Czterech chętnych na dożynki

W tym tygodniu zapadnie decyzja, która gmina będzie gospodarzem dożynek powiatowych. O organizację imprezy ubiegają się wójtowie Woli Uhruskiej, Hańska, gminy Włodawa i Hanny. Ta ostatnia ma już nawet zaklepaną gwiazdę -i to nie byle jaką, bo bijącego rekordy popularności Sławomira.

„Na dniach” rozstrzygnie się sprawa organizacji tegorocznych dożynek powiatowych. Starosta Andrzej Romańczuk będzie gościł czwórkę wójtów, którzy ubiegają się o organizację tej imprezy. Są to Jan Łukasik z Woli Uhruskiej, Marek Kopieniak z Hańska, Tadeusz Sawicki z Włodawy oraz Grażyna Kowalik z Hanny. Tak wielu chętnych nie dziwi, bo to w końcu rok wyborczy, więc duża impreza tuż przed wyborami samorządowymi jest dla każdego wójta niezwykle łakomym kąskiem. W tej grze o dożynki najmniej do stracenia ma Grażyna Kowalik, która niezależnie od decyzji i tak organizuje u siebie dożynki gminne. Z pewnością przyciągną one do Hanny prawdziwe tłumy, bo gwiazdą wieczoru będzie bijący rekordy popularności Sławomir. – Jego koncert zarezerwowałam jeszcze w ubiegłym roku, przed Imieninami Hanny. Wtedy nie był jeszcze tak rozpoznawalny jak dziś, tym bardziej się cieszę, że wstrzeliłam się z tą decyzją – mówi Kowalik. Dożynki gminne w Hannie odbędą się 19 sierpnia i będą miały charakter góralski. Jeśli Hanna będzie też gospodarzem dożynek powiatowych, zostaną one połączone gminnymi i odbędą się w jednym terminie.
Swoje flagowe cykliczne imprezy mają też pozostali kandydaci. W Woli Uhruskiej coraz popularniejsze są Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa, w Hańsku rekordy popularności bije Dzień Pszczelarza, a gmina Włodawa słynie z Dni Krokodyla. To właśnie ona wydaje się mieć największe szanse na rolę gospodarza dożynek powiatowych. Raz, że była nim już ładnych parę lat wstecz, dwa, że wydaje się to być najmniej podejrzane politycznie, bo wójt Tadeusz Sawicki po tej kadencji przechodzi już na emeryturę i nie będzie się ubiegał o reelekcję, na nikogo więc nie spadną oskarżenia o sprzyjanie w wyborach. Ostatnim argumentem świadczącym na korzyść Włodawy jest też logistyka. Dożynki mogą się odbyć albo w Orchówku albo na stadionie w Różance. Obie miejscowości leżą blisko Włodawy, jest więc gwarancja, że pojawi się na nich dużo osób. (bm)