Czują miętę do Lublina

Piątkowy wieczór to dobry czas na odsapnięcie po całym tygodniu i poznanie inspirujących osób. Takie spotkanie z ludźmi z pasją w ramach projektu „Czuję miętę do Lublina odbyło się 1 lipca w Centrum Spotkania Kultur.

Spotkanie rozpoczęła swoim występem skrzypaczka Agnieszka Monika Polak. Jest ona też poetką i autorką książki „Mimo wszystko” – Pokazuję tutaj, co dzieje się w Lublinie na płaszczyźnie kulturalnej, dlatego bohaterka mojej książki zachwyca się na przykład Europejskim Festiwalem Smaku czy Carnavalem Sztukmistrzów – mówi artystka.
Pozostając w tym klimacie, fragment swojej sztuki zaprezentowała Joanna Szot z grupy tańca współczesnego Politechniki Lubelskiej. Związana jest też z Lubelskim Teatrem Tańca. – Obecnie zajmuję się właśnie łączeniem pasji do tańca i do teatru. To zajmuje cały mój czas, ale i przynosi ogromną satysfakcję, tym bardziej, że Lublin jest otwarty na takie działanie – dodaje tancerka.

W świat planszówek przeniósł uczestników Michał Sieńko z Fundacji Animatorów i Twórców Kultury TRACH. – Grami planszowymi zajmuję się od kilkunastu lat. Gram z żoną, rodziną, przyjaciółmi. To nie jest zabawa dla dzieci, jak niektórzy ciągle uważają. Tak naprawdę jest to rozrywka dla każdego i w każdym wieku, wystarczy tylko chcieć – opowiada M. Sieńko.
Jedną z prelegentek była także Urszula Piłat z Fundacji Krajobrazy. Organizacja ta wspiera rozwój architektury krajobrazu i promuje dobre praktyki w zakresie dbania o tereny zielone w naszym mieście. – Jednym z naszych działań był tulipanowy ogród przed sądem rejonowym. To wzbudziło wielkie zainteresowanie nie tylko mieszkańców miasta, ale też organizacji ogólnopolskich – mówi U. Piłat. – Chcemy zaktywizować lublinian, bo jeśli ludzie są zaangażowani w tworzenie przestrzeni, to czują się za nią odpowiedzialni.
Organizatorem wydarzenia była Fundacja Szpilka. Projekt „Czuję miętę do Lublina” realizowany jest przy pomocy finansowej Miasta Lublin i jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka.
Miesiąc z miętą
„Wentylator” był pierwszym spotkaniem z cyklu „Czuję miętę do Lublina”. Przez cały lipiec organizatorzy zapraszają na szereg atrakcji. 5 lipca o godz. 17 na Zamku Lubelskim odbędzie się wykład Rafała Stachala „Ludzie dla Lublina – Lublin dla mieszkańców”. W sobotę 9 lipca (oraz 21) zaplanowano warsztaty ceramiczne. 14 lipca odbędą się warsztaty tworzenia grafik na T-shirtach, od 15 do 17 – warsztaty fotograficzne, a 21 warsztaty artystyczne decoupage. Od 1 do 17 lipca trwa konkurs na subiektywną trasę spacerową (szczegóły na stronie: https://czujemietedolublina.wordpress.com). 19 lipca na Zamku Lubelskim odbędzie się wykład „Wielkie historie małych zakładów przemysłowych w Lublinie”. Pod koniec miesiąca zaplanowano „Piknik na trawie” w Ogrodzie Saskim. MG