Czwarta fala nieunikniona?

Rok szkolny za pasem. Szkoły i przedszkola gromadzą płyny dezynfekujące i maseczki. Większość nauczycieli zaszczepiła się przeciw Covid-19, wkrótce ruszy akcja szczepień uczniów w wieku 12-18 lat. Czy to wystarczające zabezpieczenie przeciw zapowiadanej czwartej fali zachorowań wywołanych koronawirusem?


Na stronie ministerstwa edukacji i nauki pojawił się komunikat o przygotowaniach do powrotu uczniów do nauki w trybie stacjonarnym. Zapewniono, że do placówek oświatowych przekazane zostaną pakiety covidowe, w tym stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury, termometry, rękawiczki, maseczki. Przypomniano, że w pierwszym tygodniu września będą organizowane w szkołach lekcje wychowawcze i spotkania informacyjno-edukacyjne z rodzicami poświęcone szczepieniom uczniów. W drugim tygodniu września mają być zbierane zgody rodziców na szczepienia, a w trzecim szczepienia te mają się rozpocząć. W szkołach jeszcze nie wiedzą czy punkty szczepień będą w ich placówkach, czy też organizowane będą wyjścia uczniów do już istniejących punktów szczepień.

– Czekamy na pakiety covidowe, ale mamy jeszcze zapasy środków dezynfekujących z poprzedniego roku – mówi Andrzej Kosiniec, dyrektor SP nr 11 w Chełmie. – Przygotowujemy się do rozpoczęcia roku szkolnego, kolejnego w warunkach epidemii. Tylko pierwsze klasy będą miały ogólne spotkanie w sali gimnastycznej. Pozostali uczniowie spotkają się z wychowawcami w salach lekcyjnych. Sale te będą przypisane do konkretnych klas, które będą w nich miały zajęcia. Po spotkaniach z rodzicami i zebraniu deklaracji będziemy albo organizować szczepienia uczniów w punkcie szczepień przy szkole, albo w punktach już istniejących. To będzie zależało od liczby naszych uczniów zgłoszonych na szczepienia.

W hali MOSiR już nie szczepią

Do organizacji szczepień w szkołach szykuje się Miejski Samodzielny Publicznym Zakład Opieki Zdrowotnej w Chełmie. Mariusz Żabiński, dyrektor MSP ZOZ, mówi, że czeka na wytyczne w tej kwestii. Poziom zaszczepienia grupy wiekowej 12-18 lat jest niewielki. W Chełmie tylko niektórzy rodzice w wakacje przyprowadzali swoje nastoletnie dzieci do punktu szczepień powszechnych w hali MOSiR, prowadzonego od kwietnia br. przez MSP ZOZ. Od 19 sierpnia br. punkt ten już nie funkcjonuje. Gdy ruszał, zainteresowanych szczepieniami było mnóstwo chełmian. W rekordowych dniach podawano w hali ponad pięćset dawek szczepionek. Łącznie od kwietnia podano tam 13,5 tysiąca dawek. Dzięki szczepieniom w hali rozładowano kolejki w innych chełmskich punktach szczepień. Ale w wakacje chętnych na szczepienia było już niewielu. Punkt w hali zamknięto decyzją wojewody lubelskiego. MSP ZOZ w Chełmie kontynuuje szczepienia przeciwko Covid-19 w przychodni przy ul. Wołyńskiej, a od drugiego tygodnia września także w przychodni przy ul. Połanieckiej. Obecnie szczepień nie wykonuje się już tam codziennie. W zależności od liczby zapisanych osób, grupuje się ich, wyznaczając terminy zastrzyków na konkretne dni. Chodzi o to, aby optymalnie wykorzystać dawki znajdujące się w fiolkach. 27 sierpnia br. w kraju odnotowano najwięcej zakażeń koronawirusem od połowy czerwca.

Znowu obostrzenia?

Pod koniec tygodnia resort zdrowia zwracał uwagę, że powrót dzieci do szkół zwiększy liczbę interakcji, a co za tym idzie wzrośnie ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Prognozowano, że szczyt czwartej fali epidemii może pojawić się na przełomie września i października. Zapowiadano wydanie rekomendacji podania trzeciej dawki szczepienia. Jest też mowa o wprowadzeniu obowiązkowych szczepień dla pracowników służby zdrowia, a w zależności od sytuacji w danym regionie – także ograniczeń regionalnych czy powiatowych. Obostrzenia te miałyby być związane z zakazem zgromadzeń czy imprez, czyli to, co przerabialiśmy jeszcze pół roku temu. Byłoby to uzależnione od liczby zakażeń, ale – jak zapowiadają politycy – także od poziomu zaszczepienia w danym regionie. Województwo lubelskie nie jest tu liderem, a wręcz przeciwnie. Z kolei sam Chełm nie wypada pod tym względem najgorzej na tle innych miast województwa na prawach powiatu. W naszym mieście zaszczepionych w pełni jest 45,6 proc. mieszkańców, dla porównania w Lublinie – 51,4 proc., w Zamościu – 44,8 proc., Biała Podlaska – 44,1 proc. (mo)

W chełmskim MSP ZOZ nie tylko teleporady

W MSP ZOZ w Chełmie nie ma żadnych ograniczeń odnośnie wizyt osobistych u lekarzy.
– Tryb kontaktu wybiera pacjent – mówi dyrektor Żabiński. – Jeśli życzy sobie wizyty bezpośredniej, to zapraszamy, bo nie ma w tym zakresie takich ograniczeń, jakie obowiązywały zaraz po wybuchu epidemii. Jeśli pacjent uważa, że wystarczy mu teleporada, bo chce na przykład przedłużyć receptę czy skonsultować wyniki badań, to też jest taka możliwość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here