Czwartki są nasze

W czwartkowe popołudnia mogą oddać się swoim pasjom i podszkolić umiejętności kulinarne i rękodzielnicze. Siedemdziesiąt pań z gminy Kamień uczestniczy w niezwykłych warsztatach.

Grażyna Szykuła jest przewodniczącą Rady Powiatu w Chełmie, a oprócz tego prezesem Stowarzyszenia Kobiet Gminy Kamień. Od lat angażuje się i organizuje różne przedsięwzięcia mające aktywizować i integrować mieszkańców gminy Kamień, skąd pochodzi. Odkąd pojawiła się możliwość pozyskiwania unijnych dotacji skwapliwie z niej korzysta. W ubiegłym roku opracowała opiewający na 25 tys. zł wniosek pod nazwą „Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne i rękodzielnicze integrujące środowisko lokalne gminy Kamień”. Złożyła go w imieniu stowarzyszenia, na czele którego stoi. Wniosek uzyskał dofinansowanie, a projekt realizowany jest od kilku tygodni. Obejmuje osiem spotkań, podczas których siedemdziesiąt kobiet z gminy Kamień wspólnie odkrywa w sobie pasję do rękodzieła i udoskonala umiejętności kulinarne.

Ale przede wszystkim świetnie się bawią. Spotykają się w czwartki, w świetlicy wiejskiej w Kamieniu. Instruktorkami, które udzielają fachowych porad zarówno w kwestiach rękodzielniczych, jak i gotowania czy pieczenia są także mieszkanki gminy Kamień. Nie brakuje wśród nich niezwykłych talentów, twórców ludowych, których wyroby od lat można podziwiać i smakować na różnorakich imprezach lokalnych. Emocje wzbudzają warsztaty, podczas których uczestniczki uczą się haftowania. Każda z nich tworzy swoje niepowtarzalne dzieło, które następnie zostanie obramowane i stanie się pamiątką na lata.

– Panie bardzo chętnie przychodzą na nasze zajęcia, są bardzo zadowolone i pełne entuzjazmu – mówi Grażyna Szykuła. – Cieszę się z tych wspaniałych spotkań, podczas których mamy okazję wspólnie realizować nasze pasje. Kocham pracować z ludźmi. Mam mnóstwo pomysłów na to, jak integrować mieszkańców.

Uczestniczki projektu rzeczywiście są pod ogromnym wrażeniem warsztatów realizowanych przez Stowarzyszenie Kobiet Gminy Kamień.

– Okazuje się, że haftowanie to niezwykła przygoda, naprawdę można to zajęcie pokochać – mówi pani Jola. – Z kolei z gotowaniem czy pieczeniem ma do czynienia na co dzień każda z nas. Jednak to, czym zajmujemy się podczas naszych warsztatów to zupełnie coś innego. Wyszukujemy stare przepisy naszych mam, babć i staramy się je odwzorować. W domu nie zawsze jest na to czas, a tu nasze potrawy możemy dopieścić. Niedawno przyrządzaliśmy przepyszną karkówkę. Wkrótce tematem przewodnim będą ryby. Już nie mogę się doczekać.

Ostatnio w warsztatach kulinarnych wzięła udział m.in. Bożena Deniszczuk, żona starosty chełmskiego, Piotra Deniszczuka. Jej dania podbiły serca i kubki smakowe uczestniczek zajęć.

Grażyna Szykuła już mówi o kolejnym przedsięwzięciu, które organizuje. To planowana pod koniec czerwca dwudniowa wycieczka do Gniezna, Lichenia i Łodzi. Oprócz mieszkańców gminy Kamień będą w niej uczestniczyć także mieszkańcy gminy Dorohusk. (mo)