Czy pobijemy rekord Guinnessa?

Chełmska Biblioteka Publiczna chce pobić rekord Guinnessa w liczbie osób czytających jeden po drugim. Obecnie wynosi on 3071 osób.

Polacy po książki sięgają coraz rzadziej, Ba – coraz więcej osób bez skrępowania ogłasza, że w ciągu roku nie przeczytały ani jednej. Według danych Biblioteki Narodowej jest ich ponad 20 milionów.

Nie dziwi więc to, że książnice stają na przysłowiowych rzęsach, aby zachęcić rodaków do czytania. Czasem w bardzo nietypowy sposób. I taki właśnie proponuje Chełmska Biblioteka Publiczna, która otrzymała dofinansowanie na realizację zadania „Czytam, bo lubię”, w ramach programu ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego „Partnerstwo dla książki”. Zgodnie z założeniami projektu ChBP zgłosi się do bicia rekordu Guinnessa w liczbie osób czytających jeden po drugim.

– Obecnie czekamy na konkretne wytyczne, m.in. jaka ilość tekstu musi zostać przeczytana przez każdą osobę – mówi Robert Chełmicki, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej i dodaje, że jest niemal przekonany o tym, że chełmianie dadzą radę i zapiszą się w Księdze Guinessa.

Bicie rekordu wstępnie zaplanowano na wrzesień. Miałby się odbyć na zielonym terenie przed budynkiem głównym. Towarzyszyć mu będzie kiermasz przeczytanych książek, którego intencją jest uwolnienie ich z domowych półek. Po zakończeniu kampanii przygotowana zostanie wystawa fotograficzna. „Chełmianie biją Rekord Guinnessa” oraz film z przeprowadzonej akcji.

O szczegółach wydarzenia będziemy na bieżąco informować Czytelników „Nowego Tygodnia”, licząc na to, że również włączą się w tę akcję.