Czy potrzebujesz ekspresu do kawy? Odpowiedz na 5 pytań i podejmij decyzję!

Najprawdopodobniej lubisz kawę – jest to przecież najpowszechniej spożywany napój na świecie (nie licząc wody). Od wykwintnych kawiarni z wyśmienitym, wyjątkowym wyborem, po sieci kawowe oferujące napoje na wynos – kawa jest wszędzie wokół nas, ponieważ duży popyt na nią zachęca do tworzenia wygodniejszych sposobów jej przygotowywania i cieszenia się kawowymi przerwami. Jednak co jest bardziej komfortowe, niż picie ulubionej kawy w zaciszu własnego domu? Jeśli myślisz, że ekspres do kawy to spory wydatek, a do tego wymaga dużo miejsca, to się mylisz. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy warto zainwestować w ekspres do kawy już teraz.

Poważna decyzja – nie wiesz, od czego zacząć?

Na rynku dostępne są różne ekspresy do kawy. Wybór odpowiedniego to często niełatwa sprawa. Nie tylko z powodu ceny, która może być dość wysoka, ale przede wszystkim z powodu twoich nawyków, które wraz z zakupem ekspresu mogą ulec zmianie. Jeśli wybierzesz automatyczny ekspres do kawy, to będziesz cieszyć się gorącym napojem za jednym naciśnięciem przycisku i spokojnie iść do pracy, omijając kolejki w pobliskiej kawiarni. Taki ekspres przygotuje bowiem wszelkiego rodzaju napoje kawowe łatwo i szybko.

W odwrotnej sytuacji – jeśli chcesz poświęcać więcej czasu na przygotowywanie kawy, a może nawet nauczyć się zaparzać ją jak prawdziwy barista – to rozważ zakup ekspresu kolbowego. Przygotowywanie napoju przy jego pomocy wymaga więcej wiedzy, staranności, uważności i czasu. Spienienie mleka dyszą parową to również spore wyzwanie! Będzie  wymagało pewnej praktyki i czasu, ale za to potem okaże się powodem do dumy.

Poznanie i zbadanie różnych aspektów przygotowywania kawy jest kluczem do osiągnięcia najlepszych rezultatów, ale technika to nie wszystko. Pewnie wkrótce zacznie się jeszcze poszukiwanie odpowiednich ziaren – koniecznie od najbardziej wiarygodnych dostawców. Może to być lokalna palarnia kawy, zakupy przez internet, albo ulubiona kawiarnia, bo w nich często można również kupić ziarna, które sami stosują, aby klienci mogli cieszyć się ulubionym smakiem również w swoim domu.

Jeśli nie masz pewności, czy warto coś zmienić i nadal trzymasz się swojej rutyny, na przykład parzenia tzw. fusiary lub kupowania kawy na wynos, to odpowiedz na 5 prostych pytań, aby przekonać się, czy nadszedł już czas na zmianę kawowych przyzwyczajeń. Jeśli na większość z tych pytań odpowiesz „tak”, to powinieneś poważnie rozważyć kwiestię zakupu ekspresu do kawy.

Czy koszty mają dla mnie znaczenie?

Najbardziej zaawansowane technologicznie ekspresy do kawy mają wymyślne programy i możliwości, ekskluzywne cechy projektowe i najbardziej luksusowe materiały, przez co mogą  wydawać się niedostępne z powodu wysokiej ceny. Istnieją jednak tańsze ekspresy do kawy, które kosztują nawet mniej niż 500 złotych. Podlicz, ile kosztuje cię kupowanie kawy w lokalnej kawiarni dwa razy dziennie przez miesiąc. Może okaże się, że drożej niż zakup prostego ekspresu do kawy! Sporo wydajemy na kawę na wynos, czego dowodem jest wciąż rosnąca liczba kawiarni i punktów sprzedających kowowe napoje. Jeśli dobrze wszystko podliczysz, to z pewnością zorientujesz się, że przygotowywanie równie dobrej kawy w domu będzie tańsze w dłuższej perspektywie czasu.

Czy liczy się wygoda?

To bardzo proste – czy chcę mieć możliwość przygotowania wspaniałej kawy, kiedy tylko tego zapragnę? Nawet jeśli jest to bardzo wczesny poranek, albo późny wieczór, kiedy nie chce ci się już wyjść po puszyste, bezkofeinowe cappuccino, na które właśnie naszła cię ochota. Niezależnie od tego, czy jesteś w piżamie, czy zabawiasz grupę gości na przyjęciu w domu – ekspres do kawy tuż obok to wygoda, której z prawie niczym nie da się porównać. Niektóre modele automatyczne mogą przyrządzać nawet dwa napoje jednocześnie. Co więcej, jeśli nie masz czasu, aby spokojnie wypić kawę w domu, to możesz zabrać ją ze sobą w kubku podróżnym. To nie tylko pozwoli zaoszczędzić pieniądze ale i czas, który musiałbyś poświęcić na kupowanie kawy na wynos.

Czy zależy mi na jakości?

Domowe potrawy i napoje mają taką zaletę, że można kontrolować ich jakość poprzez kupowanie składników określonej klasy. Oczywiście może to nie być absolutna wiedza, ale na pewno większa, niż w przypadku kupowania już gotowych, przetworzonych produktów. Z kawą sprawa wygląda dość prosto – możesz wybrać ulubione ziarna palone w stopniu, który preferujesz. Albo możesz nawet kupić kawę zieloną i sam ją uprażyć według własnego gustu. Potem zmielisz ją tak, jak chcesz i przygotujesz metodą, którą preferujesz. Jeśli lubisz mleko jako dodatek, to też sam możesz je wybrać – jak tłuste ma być i jakiego rodzaju, pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Wybór należy do ciebie. Oczywiście, nie można powiedzieć, że kawiarnie nie dbają o jakość, ale robiąc coś dla siebie masz pewność, czego użyłeś. Sam też będziesz dbać o higienę swojego ekspresu.

Czy dbam o środowisko naturalne?

Każda porcja kawy na wynos zwiększa liczbę odpadów. Jeśli codziennie pijemy kawę z jednorazowego kubka, to staje się to problemem, który wpływa na naszą planetę, choć może tak od razu tego nie odczuwamy. Nawet jeśli recykling jest najnowszym trendem, to nie rozwiązuje on tego problemu, ponieważ procesy recyklingu również przyczyniają się do emisji dwutlenku węgla i zużycia energii. Ponadto, jeśli chodzi o kubki do kawy, to większość (ponad 99,75%) nie podlega recyklingowi. Tak więc picie kawy w domu lub zabieranie jej ze sobą w kubku wielokrotnego użytku rozwiązuje ten problem. Do tego dochodzą jeszcze różne możliwości wykorzystania kawowych fusów – jako nawozu, peelingu do ciała, a nawet maseczki na włosy.

Czy chcę się uczyć?

Przygotowywanie kawy w domu będzie wymagało nabycia pewnej wiedzy i umiejętności – w mniejszym stopniu, jeśli zakupi się ekspres automatyczny lub na kapsułki, które są bardzo proste, bo intuicyjne w obłudze lub w większym – gdy wybierzesz ekspres kolbowy. W tym przypadku trzeba będzie poćwiczyć umiejętności baristy, takie jak zmielenie ziaren, odmierzanie odpowiedniej porcji i uciskanie zmielonej kawy w filtrze, spienianie mleka itd. Można się nawet pobawić w używanie różnych portafiltrów do uzyskiwania unikalnych rezultatów. Jeśli nauka takich umiejętności cię fascynuje, to posiadanie kolbowego ekspresu do kawy w domu na pewno dostarczy ci wiele przyjemności.

Jeśli już podjąłeś decyzję i chcesz kupić ekspres do kawy, pomyśl o swoich potrzebach i wybierz taki, który jak najlepiej je zaspokoi. Obecnie na rynku znajduje się bardzo duży wybór tych urządzeń i na pewno znajdzie się odpowednia opcja dla każdego. Być może zaczniesz od zakupu ekspresu do kawy, a wkrótce okaże się, że wśród znajomych zostaniesz uznany za prawdziwego baristę.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here