Czym grzejesz, czyli szturm na urzędy i kara do 5 tys. zł

Do końca czerwca br. właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych i niezamieszkałych muszą złożyć deklaracje o źródłach ich ogrzewania. Wielu zwlekało z tym przez cały rok, a teraz tłumy mieszkańców Chełma i powiatu chełmskiego na ostatnią chwilę składają deklaracje w urzędach. Kto nie dopełni obowiązku, może zapłacić do 5 tys. zł kary.

1 lipca 2021 r. ruszył powszechny spis źródeł ciepła. Złożenie deklaracji w tej sprawie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) jest obowiązkowe. Celem stworzenia CEEB ma być poprawa jakości powietrza, walka ze smogiem i pomoc w wymianie tzw. „kopciuchów”.

Deklaracje muszą złożyć właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych oraz „niemieszkalnych”, w których znajduje się źródło ciepła. Dla źródeł ciepła i spalania paliw, uruchomionych przed 1 lipca 2021 r. deklaracje należy złożyć do 30 czerwca br., a w przypadku nowej instalacji deklaracje składa się w terminie 14 dni od dnia jej uruchomienia. Najemca nie ma obowiązku składania deklaracji, a powinien to zrobić wyłącznie właściciel lub zarządca.

Deklaracji nie muszą również składać poszczególni mieszkańcy bloków – chyba, że w ich lokalu znajduje się indywidualne źródło ciepła, np. kominek. Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Po pierwsze – za pośrednictwem strony internetowej www.zone.gunb.gov.pl, a po drugie w formie papierowej: wypełniony formularz można przesłać lub złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta. Obecnie w Chełmie i powiecie chełmskim w urzędach trwa oblężenie, bo mnóstwo mieszkańców czekało ze złożeniem deklaracji na ostatnią chwilę (można było to zrobić od 1 lipca ub.r.).

– Ostatnio nawet setka osób dziennie przychodzi do nas składać deklaracje w tej sprawie – mówił w ubiegłą środę Mirosław Mysiak, dyrektor Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej Urzędu Gminy Chełm. – Obecnie nasi mieszkańcy złożyli ponad trzy tysiące deklaracji, a powinno ich być około pięć i pół tysiąca. O obowiązku składania deklaracji informujemy za pośrednictwem naszej strony internetowej, ale też na spotkaniach z mieszkańcami.

Podobny „szturm na urząd” trwa w gminie Kamień.

– Kilkadziesiąt osób dziennie zgłasza się do nas, aby złożyć deklaracje o źródłach ogrzewania domu – mówi Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień. – Nagłaśnialiśmy informację o tym obowiązku, ale dotąd jeszcze niewielu mieszkańców naszej gminy się z niego wywiązało, a czasu zostało mało.

Tym, którzy nie złożą deklaracji w terminie, grożą grzywny od 500 zł do 5 000 zł. Statystyki odnośnie liczby złożonych deklaracji w poszczególnych samorządach w kraju zamieszczono na stronie https://zoneapp.gunb.gov.pl/ranking/. Ranking gmin powstał w oparciu o liczbę punktów adresowych (budynków) przypisanych do obszaru danej gminy i wskazuje on stosunek liczby złożonych deklaracji CEEB do liczby budynków. Z zestawienia wynika, że ze składaniem deklaracji o źródle ogrzewania bardzo dobrze radzą sobie mieszkańcy gminy Ruda-Huta (powiat chełmski). 80 proc. tamtejszych właścicieli budynków już złożyło deklaracje, dając Rudzie-Hucie pod tym względem dziesiąte miejsce w Polsce w rankingu, a trzecie w województwie lubelskim.

Jeszcze lepsza, a w zasadzie najlepsza, bo na pierwszym miejscu w kraju z liczbą 96 proc. budynków figurujących już w bazie CEEB jest gmina Siennica Różana (powiat krasnostawski). Na 213 wszystkich samorządów województwa lubelskiego miasto Chełm jest pod względem złożonych deklaracji na 87. miejscu – 47 proc. w bazie CEEB (wszystkie dane dotyczą stanu na 22 czerwca br.). W pozostałych gminach powiatu chełmskiego sytuacja przedstawia się to następująco: 3. Ruda-Huta – 80 proc., 7. Siedliszcze (gmina miejsko-wiejska) – 61 proc., 15. Białopole – 60 proc., 31. Rejowiec Fabryczny – 56 proc., 41. Wierzbica – 54 proc., 50. Dorohusk – 52 proc., 84. Wojsławice – 48 proc., 111. Rejowiec (gmina miejsko-wiejska) – 45 proc., 121. Sawin – 44 proc., 133. Dubienka – 43 proc., 135. Chełm (gmina wiejska) – 42 proc., 166. Leśniowice – 39 proc., 177. Żmudź – 38 proc., 179. Kamień – 37 proc., 202. Rejowiec Fabryczny (gmina miejska) – 32 proc. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here