Czym ocieplić dom? Porównujemy skuteczne metody i najlepsze materiały

Ocieplanie celulozą metodą wdmuchiwania

Klimat, z którym mamy do czynienia, nie zawsze nam sprzyja. Czasem ciężko jest poradzić sobie w trakcie zimowych przymrozków. Należyte ocieplenie domu to warunek konieczny. Jakie rodzaje ocieplenia są najskuteczniejsze? Czym ocieplić dom tak, by była to inwestycja na długie lata? Poniżej prezentujemy najczęściej wybierane przez Polaków metody ocieplenia budynków. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, która z nich zdaniem ekspertów jest obecnie najbardziej polecana.

Czym ocieplić budynek mieszkalny?

Izolacja jego ścian, czy dachu, przekłada się bezpośrednio na oszczędności związane z kosztami ogrzewania pomieszczeń. Dobrze przeprowadzona izolacja ścian potrafi zatrzymać wewnątrz budynku wiele ciepła. W związku z tym szacuje się, że może ona obniżyć wydatki na ogrzewanie nawet o 10%! Ocieplenie dachu redukuje wysokość tych kosztów o kolejne 10-20%. Łącznie na rachunkach można więc zaoszczędzić nawet do 30% całej ich wartości. Nic więc dziwnego, że przykłada się do tego tak dużą wagę. Na rynku nie brakuje również rożnych rodzajów izolacji. Im lepszej izolacji materiały te zapewniają, tym też niestety więcej kosztują. Na szczęście jednak jest w czym wybierać – nawet pod względem budżetu, jaki planuje się przeznaczyć na ocieplenie budynku. Poniżej prezentujemy najczęściej stosowane w Polsce rodzaje ocieplenia.

Styropian

Jest to materiał ogólnodostępny – można go dostać w każdym sklepie oraz hurtowniach budowlanych. Jest łatwy w montażu, a przede wszystkim wysoce skuteczny oraz tani. Kupując styropian, należy jednak pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami budowlanymi, jego współczynnik przenikania ciepła nie powinien wynosić więcej niż 0,3 W/(m2·K). Na jego przepuszczalność ma wpływ również grubość wykonanej z niego płyty, typ zastosowanej w nim domieszki oraz jej kolor. Szare płyty styropianowe zawierają domieszkę grafitu, dzięki czemu zapewniają one lepszej termoizolacji – na poziomie od 0,034 do 0,030  W/(m2·K). Dla porównania w przypadku białego styropianu mowa tu o wartości pomiędzy 0,044 a 0,040  W/(m2·K). Z tego też względu styropiany z domieszkami są znacznie droższe – nawet do 25% więcej niż te koloru białego.

Wełna mineralna

To materiał nieco droższy, aczkolwiek zdaniem ekspertów znacznie skuteczniejszy niż styropian. W porównaniu do niego wełna mineralna wykazuje wysoką odporność na działanie temperatur, wody, wilgoci, a w dodatku – polepsza akustykę pomieszczeń. Jej zastosowanie eliminuje ryzyko gromadzenia się w budynku wilgoci. Niestety jednak jest ona trudniejsza w montażu, co wiąże się z koniecznością zatrudnienia fachowca. Bardzo często stosowana jest do ocieplania poddasza. Wraz z montażem oraz płytami gipsowo-kartonowymi koszt tego materiału wyniesie nas około 120 zł za m2.

Styrodur

Materiał ten, określany również jako polistyren ekstrudowany (XPS) powstaje podczas procesu wyciskania i swobodnego rozprężania pianki. Dzięki temu powstaje izolacja o jednolitej budowie i bez widocznych grudek polistyrenu. Współczynnik przewodzenia ciepła tego materiału ocenia się na ok. 0,027-0,036 W/(m2·K). Ponadto jest on również niezwykle twardy oraz jest odporny na wilgoć, wodę, ucisk. Jego największą zaletą jest jednak fakt, iż nie płonie oraz nie podtrzymuje ognia. Pod wpływem wysokich temperatur styrodur zaczyna się topić, a następnie dochodzi do jego zwęglenia. Wykonane z niego płyty mają przeważnie wymiary 120×60 cm lub 125×60 cm i sięgają grubość od 2 do 8 cm. Materiał ten jest droższy od styropianu, jednak nie tworzy on tak grubych warstw na ścianach. Poleca się go wiec wszędzie tam, gdzie nie można zastosować grubszej izolacji, np. przy fundamentach budynku. Cena opakowania zawierającego 4 płyty ze styroduru to wydatek rzędu ok. 150 zł.

Płyty PIR

Płyty PIR są produkowane z nowoczesnego poliuretanu oraz są zwykle z obu stron obkładane dodatkowo folią aluminizowaną (ewentualnie papierem typu kraft). Dzięki temu ich współczynnikiem przewodzenia ciepła jest bardzo niski. Sięga on bowiem od 0,023 do 0,028 W/(m2·K). Płyty te są niezwykle odporne na działanie wilgoci, wody oraz na większość rozpuszczalników organicznych. Ich formuła często jest zbogacana o tzw. retardanty, które obniżają ich podatność na palność. Dostępne są w wymiarach 240×102 cm oraz 238 x 100 cm, a ich grubość może wynosić od 5 do 14 cm. Polecane do ocieplania dachów, chociaż równie często są używane do izolowania ścian budynków.

Ocieplanie celulozą metodą wdmuchiwania

To jedno z najnowszych rozwiązań, które zyskuje coraz większą popularność. Wełna celulozowa, określana również jako wata celulozowa jest w 100% ekologiczna. Używana do produkcji wełny celuloza pochodzi z recyklingu makulatury. Ponadto jest ona również wysoce ognioodporna – wszystko dzięki zaimpregnowaniu jej włókien za pomocą środków solnych. Tak zabezpieczone włókna z celulozy są wdmuchiwane w izolację, dzięki czemu ich montaż jest całkowicie bezpieczny. Zdaniem wielu specjalistów przewyższa na również zwykłą watę mineralną. W porównaniu do niej zdecydowanie lepiej przylega do ścian budynku, dzięki czemu stworzona z jej pomocą izolacja jest maksymalnie wydajna. To z kolei przekłada się na znacznie mniejsze koszty ogrzewania domu – zwłaszcza zimą. Więcej na temat tego materiału oraz metody jego montażu, można przeczytać na stronie poświęconej ocieplaniu celulozą.

Materiał partnera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here