Czyste powietrze dla maluchów

Radna Marta Wcisło (Klub Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka) nieustannie dopomina się o zainstalowanie w lubelskich żłobkach oczyszczaczy powietrza. W swojej lipcowej interpelacji ponownie przypomniała o tym prezydentowi Lublina.


– „Na jakim etapie są działania zmierzające do wdrożenia – zainstalowania oczyszczaczy powietrza w lubelskich żłobkach, a w dalszej perspektywie także w przedszkolach w ramach walki ze smogiem i dbałości o zdrowie najmłodszych i najbardziej zagrożonych mieszkańców Lublina?” – pyta wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin. – „Optymalnym czasem montażu urządzeń w placówkach opiekuńczo– wychowawczych jest czas wakacji” – dodaje.

Radnej w ubiegłym tygodniu odpowiedział Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin. – Informuję że obecnie pilotażowo w sierpniu zostaną zamontowane oczyszczacze powietrza w trzech żłobkach: Żłobku nr 4 „Kolorowe Nutki”, przy ul. Puławskiej 7; w Żłobku nr 6 „Kraina Leśnych Przyjaciół” przy ul. Zbigniewa Herberta 12 i Żłobku nr 8 „Tęczowy Zakątek” przy ul. Nałkowskich 102. W ramach pilotażu zostanie przetestowana sprawność i skuteczność działania tych urządzeń – zapowiedział Wojewódzki.

W lubelskich placówkach ma pojawić się dziewięć takich urządzeń. O tym, w których pomieszczeniach staną, zadecyduje dyrekcja poszczególnych żłobków. Oczyszczacze będą wyposażone w funkcję pomiaru zanieczyszczeń, która pozwoli monitorować jakość powietrza w pomieszczeniu. Radna prosiła, by oczyszczacze znalazły się w każdym pomieszczeniu, w którym przebywają dzieci z miejskich placówek. Szacunkowy koszt tego typu urządzeń wynosi od 400 do nawet 3 tysięcy złotych. (EM.K.)

W ubiegłym roku władze Wrocławia zdecydowały się na zakup 155 oczyszczaczy powietrza do 15 publicznych żłobków. Koszt wyniósł 194 tysiące złotych. Oczyszczacze znalazły się w salach zabaw i sypialniach maluchów. Również rok temu na podobną inwestycję zdecydowały się władze Krakowa: do 170 krakowskich samorządowych żłobków, przedszkoli i szkół trafiło 1530 oczyszczaczy powietrza. Całkowita wartość zamówienia, wyniosła 1 360 245 złotych (885 zł za jedno urządzenie).