Czytelnicy pytają o konkurs w GOPS

– Wójt Izbicy Jerzy Lewczuk bez konkursu powołał na stanowisko nowego szefa Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – zaalarmował nas jeden z Czytelników. Sprawdziliśmy. To nie do końca prawda.

Kilka dni temu dostaliśmy list od stałego Czytelnika z gminy Izbica. Mężczyzna napisał w nim, że wójt Jerzy Lewczuk, na stanowisko kierownika GOPS powołał Magdalenę Przysiężniak. Tymczasem. „W konkursie wystartował tylko jeden kandydat, pracownik GOPS. Nie spełniał wymogów, bo nie ma ukończonej odpowiedniej szkoły, tylko jest w trakcie. Z tego, co wiem, to ten pracownik przyszedł do Izbicy z Gorzkowa, tam pracował już kilka lat. Kontaktowałam się z koleżanką z tamtych stron i mówiła, że to strasznie pracowity i kompetentny człowiek, ma wykształcenie, czego pracownicy w Izbicy mogą mu tylko zazdrościć. To dlaczego wójt bierze Przysiężniakową, jak ona też nie ma wymaganych studiów i jakby tego było mało, to wymaganego na tym stanowisku pracy stażu w pomocy społecznej? Wydaje mi się, że te argumenty powinny wystarczyć, żeby Lewczukiem zajęły sie odpowiednie służby, bo nepotyzm i bezmyślność w tej gminie przekracza wszelkie oczekiwania” – napisał Czytelnik (pisownia oryginalna).
O komentarz w sprawie zwróciliśmy się do wójta Izbicy. Lewczuk poinformował nas, że dotychczasowej kierownik GOPS „wypowiedziano warunki umowy o pracę w zakresie dotychczasowego stanowiska pracy z przyczyn podanych jej w wypowiedzeniu. Kierownik GOPS nie złożyła odwołania do sądu od wypowiedzenia zmieniającego warunki umowy, pomimo stosownego pouczenia w tym zakresie w treści wypowiedzenia. Dotychczasowa Kierownik GOPS nadal pracuje w GOPS w Izbicy na innym stanowisku pracowniczym”. W związku z zaistniałą sytuacją wójt ogłosił więc konkurs na kierownika GOPS. Nie został on jednak rozstrzygnięty. – Do konkursu zgłosił się jeden kandydat, który nie spełniał wymogów formalnych do zajmowania tego stanowiska przewidzianych w ustawie o pomocy społecznej – tłumaczy Lewczuk. – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej nie może funkcjonować bez kierownika. W związku z powyższym stanowisko to powierzono pracownicy Magdalenie Przysiężniak, zatrudnionej w GOPS, z kilkuletnim stażem pracy. Powierzenie stanowiska nastąpiło na czas określony, na okres roku kalendarzowego. Przed upływem tego okresu zostanie ponownie ogłoszony konkurs na stanowisko kierownika GOPS – wyjaśnia wójt. (kg)