Czytelnicza kwarantanna w Izbicy

Gmina Izbica poinformowała, że otwarte już są Gminna Biblioteka w Izbicy i jej filia w Orłowie Drewnianym. – Jednak na nowych zasadach, ze względu na stan zagrożenia epidemicznego – podkreślają urzędnicy w komunikacie.

Do odwołania obowiązują następujące zasady korzystania z usług Gminnej Biblioteki Publicznej im. Anny Platto w Izbicy z siedzibą w Tarnogórze – można tylko wypożyczać i zwracać zbiory, nie będzie wolnego dostępu do półek, książki podaje wyłącznie bibliotekarz, zamknięta zostaje czytelnia i nie będą udostępnione stanowiska komputerowe, tylko jedna osoba może przebywać w punkcie obsługi, osoby oczekujące na obsługę pozostają na zewnątrz biblioteki z zachowaniem bezpiecznej odległości w kolejce, zwracane zbiory poddawane są 5-dniowej kwarantannie.

Czytelnicy Biblioteki obsługiwani są w zmienionych godzinach: od poniedziałku do piątku od 8 do 14. Czytelnicy zobowiązani są: do noszenia maseczek i rękawiczek, dezynfekcji rąk w miejscach do tego wyznaczonych, zachowania 2 m odstępów pomiędzy osobami, nieużywania żadnych środków do dezynfekcji książek (np. wody, detergentów, alkoholu), które mogą zniszczyć wypożyczone zbiory.

Czytelnicy korzystający z filii w Orłowie Drewnianym obsługiwani są przy tzw. drzwiach zamkniętych. – W związku z tym, że filia mieści się w budynku Szkoły Podstawowej, obsługa czytelników filii w Orłowie Drewnianym odbywa się bez możliwości wejścia do środka. Zdanie i wypożyczenie książek odbywa się przy głównym wejściu do budynku szkoły. Przy drzwiach został zamontowany dzwonek, przy pomocy którego czytelnik poinformuje bibliotekarza o obecności w celu zdania książek i zamówienia nowych pozycji.

Czytelnik oczekujący na obsługę pozostaje na zewnątrz budynku – czytamy w komunikacie. Władze gminy Izbica podkreślają, że wszystkie wprowadzone zasady mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa zarówno czytelnikom jak i pracownikom bibliotek. – Ponieważ praca będzie przebiegała w utrudnionych warunkach prosimy o wyrozumiałość i cierpliwość. (k)