Dąb dla kapitana Czuby

Przed budynkiem Zespołu nr 5 Gimnazjum i Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Krupem posadzono Dąb Pamięci poświęcony kapitanowi Franciszkowi Czubie, zamordowanemu w Katyniu.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Krupem. Homilię wygłosił ks. Henryk Kapica, dziekan Dekanatu Krasnystaw Wschód. Dalsza część uroczystości odbyła się w budynku szkoły, gdzie Henryk Długosz, dyrektor ZS nr 5 w Krupem, powitał gości. A znaleźli się wśród nich m.in.: rodzina kapitana Franciszka Czuby – Elżbieta i Jerzy Wójcik, poseł Teresa Hałas, starszy wizytator Kuratorium w Lublinie Krystyna Sawicka oraz przedstawiciele władz gminy Krasnystaw i księża z parafii w gminie. H. Długosz przypomniał sylwetkę kapitana Franciszka Czuby, zawodowego oficera Wojska Polskiego, urodzonego w Zastawiu w 1907 roku, zamordowanego w Katyniu w 1940 r. Czuba ukończył Gimnazjum im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Był oficerem służby czynnej 8. Pułku Piechoty Legionów w Lublinie i rozpoczął studia na wydziale prawa KUL. Służył również w 79. Pułku Piechoty Strzelców Słonimskich im. Hetmana Lwa Sapiehy. Po 17 września 1939 roku został aresztowany, wywieziony i osadzony w obozie NKWD. Jego nazwisko widnieje na liście śmierci nr 052/1 z dnia 27 kwietnia 1940 roku. Dyrektor zwrócił uwagę, że uroczystość jest wyrazem szacunku i hołdu dla polskich bohaterów pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Twerze i innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego.
Kolejnym punktem uroczystości był montaż słowno-muzyczny „Tam, na nieludzkiej ziemi, kiedyś zabito Wiarę, nadzieję, miłość. Jednym strzałem w tył głowy” w wykonaniu uczniów szkoły w Krupem. Scenariusz programu przygotowały Renata Długosz i Izabela Józefowska, o oprawę muzyczną zadbał Krzysztof Darmochwał. Punktem kulminacyjnym święta było symboliczne posadzenie Dębu Pamięci przez: poseł Hałas, kurator Sawicką, Elżbietę Wójcik, wicewójta gminy Krasnystaw Tomasza Barczuka, ks. Kapicę, przewodniczącego rady rodziców Wojciecha Kostrzanowskiego, uczennicę Joannę Daniluk i dyrektora Długosza. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonał Roman Fornalski – powiatowy koordynator programu „Katyń… ocalić od zapomnienia” oraz uczniowie Gimnazjum nr 5 w Krupem – Klaudia Zając i Michał Oszust. (k)