Daj swoją zgodę

Kilkadziesiąt zielonych napisów o treści „Chcesz oddać narządy po śmierci?” pojawiło się w ubiegłym tygodniu na chodnikach Lublina. W ten oryginalny sposób Ministerstwo Zdrowia zachęca lublinian do refleksji na temat transplantologii. 26 października obchodzony był Światowy Dzień Donacji i Transplantacji.
Lublin po raz kolejny przyłączył się do inicjatywy w ramach kampanii Ministerstwa Zdrowia „Zgoda na życie” W kilkudziesięciu lokalizacjach przy Alejach Racławickich w Lublinie pojawiły się napisy skłaniające mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów. – W Polsce problemem nie jest niechęć do oddania po śmierci narządów i tkanek do przeszczepu, ale brak rozmowy na ten temat z bliskimi – mówi Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. – Polskie prawo pozwala na pobranie narządów, jeśli zmarły nie zgłosił za życia swojego sprzeciwu. Natomiast w wielu przypadkach rodzina, nie znając woli zmarłej osoby, odnosi błędne wrażenie, że to na niej spoczywa ciężar tej decyzji o pobraniu narządów. Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców – dodaje minister. Województwo lubelskie nadal znajduje się wśród regionów o bardzo małej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2015 r. wskaźnik liczby dawców na 1 mln obywateli wyniósł 7,1, podczas gdy w województwie pomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie – 21,7. Na 23 szpitale z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 6 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.(EM.K.)

Deklarację zgody na pobranie narządów po śmierci można nosić ze sobą w portfelu lub wypełnić ją elektronicznie pod adresem: deklaracja.zgodanazycie.pl. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych.