Nie dajmy się oszukiwać i okradać!

Policjanci z Krasnegostawu po raz kolejny ostrzegają przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze metodami „na wnuczka” czy „na policjanta”. Pomimo wielokrotnych apeli i ostrzeżeń wciąż dochodzi do tego typu przestępstw, także na terenie powiatu krasnostawskiego.

W ostatnim czasie na terenie województwa lubelskiego, m.in. w powiecie krasnostawskim, doszło do kilku oszustw. Sposób działania sprawców był bardzo podobny. – Dzwonili oni do osób starszych, podawali się za członka rodziny lub jego znajomego i informowali o nagłej potrzebie przekazania dużej sumy pieniędzy. W ten sposób starsze osoby, wierząc, że pomagają wnukowi, przekazywały oszczędności swojego życia obcym ludziom – mówi Piotr Wasilewski, rzecznik krasnostawskiej policji.
Funkcjonariusze po raz kolejny zwracają się z apelem o zachowanie ostrożności w sytuacji gdy obca osoba prosi nas o pieniądze. A pomysłowość oszustów nie zna granic. W rozmowach telefonicznych podają się za członków rodziny, policjantów, funkcjonariuszy CBŚP, zdarzyło się, że podszywali się pod konserwatorów zatrudnionych przez Krasnostawską Spółdzielnię Mieszkaniową, a nawet udawali wróżki. – Pod różnymi pretekstami proszą oni o przekazanie znacznej kwoty pieniędzy. W takich sytuacjach zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem. Jednym ze sposobów uchronienia się przed oszustami, jest osobisty kontakt z członkiem rodziny, za którego podaje się rozmówca. Zawsze starajmy się upewnić z kim rozmawiamy i kto prosi nas o pieniądze. Ponadto, nigdy nie przekazujmy ich obcym osobom – przypomina Wasilewski. (k)