Dał szansę na życie

– Każdy z nas może dać komuś szansę na życie – przekonuje Paweł Królik

Paweł Królik, który zarejestrował się podczas prowadzonej dwa lata temu na szeroką skalę akcji fundacji DKMS, właśnie podarował szansę na życie 20-letniemu mężczyźnie z Polski.


Wszystko zaczęło się ponad dwa lata temu, kiedy uczniowie Beaty Nowak, nauczycielki z III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej w Lublinie. dowiedzieli się o postawionej jej diagnozie – mielofibrozie i związanej z nią konieczności przeszczepienia szpiku. Młodzi ludzie od razu zainicjowali akcję poszukiwania „bliźniaka genetycznego” dla ulubionej nauczycielki. Podczas inicjatywy „Beata i Inni potrzebują Twojej pomocy”, która odbyła się w czerwcu 2016 roku w Lublinie, zarejestrowało się 1311 potencjalnych dawców. Jednym z nich był Paweł Królik, który 5 marca, na trzy dni przed imieninami Beaty, oddał komórki macierzyste młodemu rodakowi.
– Razem z żoną zarejestrowaliśmy się na jednym ze stanowisk znajdujących się w Galerii Olimp. Od zawsze ciągnęło mnie do pomagania innym, stąd pewnie wybory, których dokonywałem w życiu. Angażowałem się w różne akcje społeczne, udzielałem się jako ratownik w ochotniczej straży pożarnej. Danie komuś takiej szansy – szansy na życie, to piękna klamra – mówi Paweł Królik. Oddanie krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej odbyło się w klinice w Warszawie. Jak podaje fundacja DKMS, jest to metoda stosowana w około 80% przypadków. Nieco rzadziej, podczas w 20% wszystkich pobrań, pozyskuje się je z talerza kości biodrowej. – Apelujemy do państwa – jeśli znacie kogoś chorego na nowotwór krwi lub po prostu wierzycie, że takie akcje mają sens – zgłoście się, pisząc maila na: dziendawcy@dkms.pl lub katarzyna.poniatowska@dkms.pl. – mówi Katarzyna Poniatowska z DKMS Polska. – We wrześniu ubiegłego roku z ogromnym żalem pożegnaliśmy Beatę, jednak dzięki jej decyzji o podzieleniu się swoją trudną historią 20-letni mężczyzna, który znajdował się w takiej sytuacji, jak ona, trzy dni przed jej imieninami otrzymał szansę na życie. Trzymamy kciuki za „bliźniaka genetycznego” Pawła – dodaje. (EM.K.)

Aby zostać potencjalnym dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy Szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Pobranie próbki do badań jest bezbolesne – wystarczy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Pomimo 30 milionów dawców zarejestrowanych dziś w bazach na świecie, nadal dla 20% polskich pacjentów nie znajduje się zgodnego dawcy. Nowotwór krwi nie wybiera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here