Dali poddaszu drugie życie

Dzięki remontowi uzyskano klimatyczne poddasze, z antresolą, jakie trudno uzyskać w nowym domu.

Emilia i Wojciech Kocjanowie z Lublina dobrze wiedzą, jak nadać strychowi w zabytkowej kamienicy drugie życie. Adaptacja według ich projektu blisko 55-metrowego poddasza z antresolą w budynku nieopodal lubelskiej katedry została uznana w konkursie miesięcznika „Murator” za najlepszy „Remont Roku 2017”!

Konkurs był podzielony na dwa etapy – „Projekty” oraz „Realizacje”. Powalczyć o nagrodę można było od 17 marca ubiegłego roku. To wtedy rozpoczęła się rywalizacja o wygraną w każdej z czterech kategorii: „Poddasze”, „Przebudowa”, „Termomodernizacja” i „Wnętrze”.
W pierwszym etapie konkursu: „Projekty” – uczestnicy mieli czas do 18 października 2017 roku. Natomiast o nagrodę główną mogły ubiegać się realizacje, które zgodnie z regulaminem zgłaszane były do 18 grudnia.
D konkursu napłynęło ponad 500 zgłoszeń, a nagrodą główną w każdej z kategorii było 10 tysięcy złotych.
Obradom ośmioosobowego jury przewodniczyła Anna Wrońska – redaktor naczelna miesięcznika „Murator”. Jak podkreślają przedstawiciele jury, duża liczba zgłoszeń oraz różnorodność realizacji stanowiły trudność w wyłonieniu zwycięzców. Prace prezentowały bardzo wysoki poziom, a wiele z nich z pewnością stanie się inspiracją do podejmowania odważnych decyzji remontowych dla osób planujących metamorfozy swoich domów i mieszkań.
Zdobywcami pierwszego miejsca w kategorii „Poddasze” zostali Emilia i Wojciech Kocjanowie z Lublina, którzy – według własnego projektu – nadali drugie życie strychowi zabytkowej kamienicy, mieszczącej się przy ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego.
Lublinianie ze starannością i szacunkiem zachowali i wyeksponowali oryginalne materiały: starą cegłę, deski podłogowe, drewniane elementy konstrukcyjne.
Jury szczególnie doceniło wyobraźnię i ogromny wkład pracy własnej inwestorów. Jak sama inwestorka napisała w zgłoszeniu, najwspanialszym elementem na poddaszu jest wielkie okno, z którego rozciągają się piękne widoki. Jego szczególną rolę podkreślono, stawiając przed nim stół do spożywania posiłków. W efekcie udało się stworzyć klimatyczne, wysokie wnętrze z antresolą, jakie trudno uzyskać w nowym domu.
Na stronie www.remontroku.pl można obejrzeć wszystkie zgłoszone do konkursu oraz nagrodzone realizacje. Już wkrótce pod tym samym adresem pojawią się także informacje na temat następnej edycji konkursu – „Remont Roku 2018”.  KB

Laureaci konkursu Remont Roku 2017

Poddasze

Emilia i Wojciech Kocjanowie (Lublin) – nagroda główna
Anna Sąsiadek (Gliwice) – wyróżnienie
Mateusz Galiński (Warszawa) – wyróżnienie specjalne

Przebudowa

Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg (Chorzów) – nagroda główna
Krzysztof Domeradzki (Górka Pabianicka) – nagroda główna
Sebastian Miecielica (Mikaszówka) – wyróżnienie specjalne
Jacek Marciniak (Częstochowa) – wyróżnienie specjalne

Termomodernizacja

Tomasz Pruszczyński (Rybnik) – nagroda główna
Katarzyna Kołodziejska (Poznań) – wyróżnienie
Gertruda i Marek Falkowscy (Króle Duże) – wyróżnienie specjalne

Wnętrze

Anna Godnicz (Gdynia) – nagroda główna
Inga Pilarska (Warszawa) – wyróżnienie
Paulina Kostyra-Dzierżęga i Jarosław Dzierżęga – wyróżnienie