Za darmo do szkoły i wszędzie

Czy wzorem Warszawy i Krakowa lubelscy uczniowie będą mogli korzystać z bezpłatnej komunikacji?


Z inicjatywą darmowych przejazdów komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów wystąpili radni klubu Wspólny Lublin. Prezydent poparł ten pomysł i zadeklarował, że przy spełnieniu wszystkich formalności można byłoby go wprowadzić od stycznia 2018 roku. Rocznie wydamy na to z budżetu Lublina 3 mln zł.
Radni Wspólnego Lublina podkreślają, że zwolnienie od opłat za komunikację miejską uczniów podstawówek, ale też dzieci w wieku 4-7 lat, przełoży się na przyszłość. – Powinniśmy robić wszystko, by odciążyć ruch samochodowy w centrum oraz by młodzież pozostała w Lublinie – przekonuje Marcin Nowak.
Radni dodają, że statystycznie sprawę sprawdzał już lubelski Zarząd Transportu Miejskiego. – Koszt nie przekroczyłby trzech milionów złotych – przekonuje Piotr Kowalczyk, przewodniczący rady miasta i klubu Wspólny Lublin. Magistrat potwierdził nam, że mowa o kwocie w tych granicach.
– To kosztowny, ale potrzebny miastu gest. Wierzymy, że to oświata buduje naszą przyszłość. Ponadto mobilność komunikacyjna uczniów przełoży się na bardziej równomierne rozłożenie w naszych szkołach. Jest to już dziś potrzebne, widać to na przykładzie szkół na Ponikwodzie – dodaje kolejny z radnych Wspólnego Lublina Mariusz Banach.
W związku z reformą oświaty radni uznali, że całkowite zwolnienie z opłat obowiązywałoby do ukończenia ósmej klasy, czyli 15. roku życia.
– Prezydent popiera ten projekt. Wpisuje się on w ideę wspierania lubelskich rodzin. Prezydent polecił dyrektorowi Zarządu Transportu Miejskiego szczegółową analizę skutków finansowych oraz przygotowanie projektu uchwały na październikową sesję rady miasta – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prasowy prezydenta Lublina. Sam projekt musiałyby jeszcze zaakceptować związki zawodowe.
– „To bardzo ważny element naszej polityki prorodzinnej. Zwolnienia z opłat za przejazdy mogłyby wejść w życie od 1 stycznia 2018 roku, uwzględniając czas potrzebny na konsultacje i uprawomocnienie się uchwały” – odniósł się na Facebooku do sprawy Krzysztof Żuk.
Zwolnienie z opłat za przejazdy komunikacją miejską nie dotyczyłoby uczniów szkół średnich ze względu na to, że około 60 procent z nich to młodzież spoza Lublina, w związku z tym nieracjonalnym byłoby obciążanie tymi kosztami lubelskiego podatnika.
– Zwolnienie uczniów liceów byłoby wprowadzone w drugim etapie, po wcześniejszych rozmowach z gminami ościennymi, na co potrzeba dodatkowego czasu – zaznacza Beata Krzyżanowska.
Dziś za bilet nie płaci się za przejazd dzieci do czwartego roku życia na podstawie książeczki zdrowia. Pięciolatek czy zerówkowicz korzysta z takiej samej ulgi jak uczeń podstawówki, student, doktorant, czy emeryt po 70. roku życia.
Z bezpłatnych przejazdów uczniowie podstawówek korzystają w Krakowie, a od września tego roku również w Warszawie. W stolicy za darmo jeżdżą też gimnazjaliści. W kontekście bezpłatnych przejazdów takie uprawnienia rozważa się również dla środowisk kombatanckich, weteranów misji zagranicznych ONZ i represjonowanych w okresie PRL. Możliwe, że i te grupy od nowego roku zostaną uprzywilejowane bezpłatnymi przejazdami. BCH