Dbając o ciepło, płacimy mniej

Opłaty za ogrzewanie to jeden z zasadniczych składników budżetów domowych.
Dlatego ważne jest racjonalne korzystanie z ogrzewania.
Dbałość o ciepło to przede wszystkim aktywne korzystanie z przygrzejnikowych zaworów termostatycznych pozwalających odpowiednio sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach. Należy również zadbać o stan techniczny grzejników oraz zwrócić uwagę na jakość stolarki okiennej. Zmiana nawyków i przyzwyczajeń w zakresie wietrzenia mieszkania, korzystania z ciepłej wody, korzystania z klatek schodowych to kolejne elementy prowadzące do racjonalnego oszczędzania ciepła.

Kontroluj temperaturę w mieszkaniu

Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w mieszkaniu powinna być dostosowana do naszych własnych potrzeb, gdyż każda osoba indywidualnie odczuwa komfort cieplny. Dlatego należy aktywnie korzystać z przygrzejnikowych zaworów termostatycznych, umożliwiających ustawienie temperatury wewnętrznej na odpowiednim poziomie. Zalecana temperatura dla pokoju dziennego wynosi 20°C, dla sypialni (gdy śpimy) 18°C, dla łazienki 24°C. Podczas dłuższej nieobecności w mieszkaniu (wyjazd na urlop, weekend) nie powinno się wyłączać ogrzewania całkowicie, ale należy zmniejszyć je o kilka stopni do temperatury 16÷17°C, co zapobiegnie nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń.

Zmieniaj nawyki

Ogrzewanie można również zmniejszać przy codziennym wychodzeniu do pracy, w rzadko użytkowanych pomieszczeniach lub w pomieszczeniach o dużych zyskach ciepła od urządzeń typu kuchenki, urządzenia biurowe, intensywne oświetlenie.

Nie zasłaniaj grzejników

Należy postarać się, aby urządzenie mieszkania nie zakłócało prawidłowego rozprzestrzeniania się ciepła. Dlatego należy unikać zasłaniania grzejników i zamontowanych przy nich zaworów termostatycznych obudowami, grubymi zasłonami czy meblami.

Korzystaj ze sprawnych grzejników

Podczas remontu mieszkania warto zadbać o stan eksploatowanych obecnie grzejników tj. oczyścić je ze starej powłoki malarskiej i pomalować nową, specjalnie przeznaczoną do tego celu, farbą. Nie należy dopuścić, aby na grzejniku znajdowała się duża ilość powłok farb – obniża to sprawność promieniowania ciepła. Alternatywą jest wymiana grzejników, na którą należy uzyskać zgodę swojej administracji. Ważna jest też lokalizacja kaloryferów – powinny być zamontowane w najzimniejszym miejscu w pomieszczeniu (zazwyczaj pod oknami). Zapewnia to odpowiednią cyrkulację ogrzanego powietrza w mieszkaniu.

Wykorzystaj ekrany zagrzejnikowe

Racjonalnym posunięciem jest również zamontowanie za grzejnikami ekranów wykonanych z materiałów izolacyjnych. Ich rolą jest odbijanie strumienia ciepła od ściany i kierowanie go do wnętrza pomieszczenia.

Wietrz mieszkanie racjonalnie

Dopływ świeżego powietrza do mieszkania wpływa na lepsze samopoczucie, więc nie należy z niego rezygnować w obawie przed utratą ciepła. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby nie pozostawiać uchylonych okien na wiele godzin. Mieszkanie należy wietrzyć krótko i intensywnie zakręcając przy tym zawór termostatyczny (pokrętło w pozycji *).

Wymień stolarkę okienną

Okna są tym elementem, przez który tracimy zazwyczaj najwięcej ciepła. Wymiana okien pozwala na zatrzymanie ciepła w mieszkaniu.

Zatrzymaj ciepło w pomieszczeniach wspólnych

Należy dbać o zamykanie drzwi i okien w pomieszczeniach wspólnych takich jak klatki schodowe czy piwnice. Unika się w ten sposób strat ciepła na zewnątrz oraz zbytniego wychłodzenia budynku. Pamiętajmy, że za ogrzewanie pomieszczeń wspólnych płacimy również wspólnie.

Aby oszczędzać ciepłą wodę należy:

• zakręcać kran w czasie codziennego mycia zębów, mycia głowy czy podczas porannego golenia;
• wymienić tradycyjne dwuuchwytowe baterie w domu na jednouchwytowe lub bezdotykowe (używając ich nie traci się wody przy ustawianiu ciśnienia i temperatury wody);
• wybierać prysznic zamiast wanny (kąpiel pod natryskiem ogranicza ilość zużywanej wody);
• zamontować perlatory, czyli specjalne końcówki do kranów, pozwalające zaoszczędzić bieżącą wodę do mycia,
czy płukania.