Debatowali o futsalu

Świdniczanin Jacek Kosierb, przedstawiciel Lubelskiego Związku Piłki Nożnej brał w minionym tygodniu w Łodzi udział w zebraniu wojewódzkich koordynatorów futsalu. Gościem specjalnym spotkania był selekcjoner reprezentacji Polski w futsalu Błażej Korczyński, który zaprezentował zebranym ciekawą prelekcję na temat szkoleń trenerów.

– Obecni byli na nim przedstawiciele prawie wszystkich województw. Stąd takie robocze spotkanie było bardzo wartościowe. Oprócz wymiany doświadczeń z poszczególnych regionów naszego kraju zostały wyznaczone dalsze kierunki rozwoju futsalu. Warto nadmienić, że pierwszy sezon w czterech grupach makroregionalnych zafunkcjonowała 2 liga. Nowy projekt w zgodnej opinii zdał egzamin w takim kształcie.

Omówione zostały także już działające 3 ligi wojewódzkie. W sezonie 2021/2022 w województwie lubelskim do rywalizacji na tym poziomie zgłosiły się zaledwie trzy drużyny. Plan na kolejny sezon rozgrywkowy jest taki, aby na bazie dwóch największych futsalowych lig środowiskowych w Lublinie i Świdniku powołać „do życia” jedną lub dwie grupy 3 ligi, składające się z 6-8 chętnych zespołów.

Najlepszy z nich miałby prawo gry w barażach o awans do 2 ligi. Nabór do tych rozgrywek Lubelski Związek Piłki Nożnej będzie prowadził w miesiącu wrześniu bieżącego roku. Wtedy też do przestrzeni publicznej trafią stosowne komunikaty na ten temat. Nowa 3 liga ruszyłaby w połowie listopada bieżącego roku, tuż po zakończeniu rozgrywek na otwartych boiskach, a dobiegłaby końca na przełomie stycznia i lutego 2023 roku. Komisja do spraw futsalu i piłki plażowej przy LZPN, której jestem członkiem, stara się promować futsal w różnych grupach wiekowych.

Co roku w Świdniku jest organizowany, cieszący się bardzo dużym zainteresowaniem, międzypowiatowy turniej juniorów do lat 19. W minioną sobotę została rozegrana trzecia edycja mistrzostw Lubelszczyzny oldbojów 35+. Po przerwie spowodowanej pandemią myślimy też o powrocie do rozgrywania mistrzostw województwa lubelskiego z udziałem tryumfatorów poszczególnych lig środowiskowych. Taki turniej w tym roku wstępnie zaplanowaliśmy na niedzielę 13 marca i mamy już pierwsze zgłoszenia – przyznaje Jacek Kosierb, który od 1999 roku jest głównym organizatorem ligi futsalu w Świdniku.MAG

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here