Deptak nadal w przebudowie

Na Noc Kultury udostępniono przejście deptakiem przez ulicę Lubartowską do Bramy Krakowskiej, ale do końca przebudowy głównego miejskiego pasażu jeszcze daleko.
Deptak miał być gotowy do połowy maja. Po problemach z odwodnieniem fundamentów kościoła św. Ducha oraz odkryciu studni przy Bramie Krakowskiej stało się pewne, że w maju nowym deptakiem nie przejdziemy. Urzędnicy deklarowali jednak pełną drożność deptaka na Noc Kultury. Nie do końca się udało…


Nowa kostka przetarta

W ubiegłym tygodniu na budowie deptaka trwał wyścig z czasem. Ostatecznie wykonawcom udało się oddać przejście na całym odcinku, od placu Litewskiego do Bramy Krakowskiej. Urząd wciąż zaleca jednak szybsze możliwości dotarcia na Stare Miasto. Opcje są dwie: ulicą Zieloną, Bajkowskiego i dalej w Noworybną od północy lub z Koziej, przez Królewską, do bramy Trynitarskiej patrząc od południa.

Najpierw studnia, teraz barbakan

Przed tygodniem pracującym na placu Łokietka archeologom udało dokopać się do pozostałości lubelskiego barbakanu. To kolejne historyczne odkrycie przy pracach na deptaku po studni, której wiek szacowany jest na nieco ponad 200 lat.

Barbakan chronił przed wiekami przedpole Bramy Krakowskiej. Miasto zapowiedziało wstępnie, że zgodzi się na upamiętnienie dawnych murów obronnych. – Za nami dopiero odkrycie murów w jednej części. Skłaniamy się do tego, by po zakończeniu prac archeologicznych upamiętnić innym kolorem nawierzchni kształt barbakanu. Być może byłby to czerwony kamień – mówi Olga Mazurek-Podleśna z biura prasowego ratusza.

Jak to z odkryciami bywa – nie wiemy kiedy dokładnie archeologowie skończą swoją pracę. – Decyzją konserwatora zabytków jest nakaz podjęcia prac archeologicznych nad barbakanem. Nie wiadomo jeszcze ile potrwają ich prace – dodała Mazurek-Podleśna.

Aneks podpisany

Ratusz potwierdził aneksowanie umowy z wykonawcą. Nowy termin oddania deptaka, ze względu na archeologiczne odkrycia i związane z nimi wykopaliska, został przesunięty na 13 lipca.

– Badania archeologiczne są nieprzewidywalne, stąd modernizacja placu Łokietka może opóźnić się do lipca – mówił prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

– Kończymy realizację środkowej części deptaka. „Włączamy” kostkę z nowego deptaka do tej z placu Litewskiego. Na Noc Kultury do Bramy Krakowskiej utworzyliśmy przejście na podbudowie – mówiła przed tygodniem Marzena Szczepańska, wicedyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów ratusza. BACH