Deszcz medali dla naszych inżynierów

Innowacyjne rozwiązania stworzone przez naukowców z Politechniki Lubelskiej zyskały uznanie jury Międzynarodowego Festiwalu Wynalazków w Santa Clara w Dolinie Krzemowej w USA. Wynalazki otrzymały: złoty, dwa srebrne i dwa brązowe medale.


– To są kolejne cenne trofea zdobyte przez uczelnię na światowych wystawach innowacji. Tym razem nasze rozwiązania zostały wyróżnione w Dolinie Krzemowej, uznawanej za kolebkę innowacyjności XXI wieku. Mamy nadzieję, że przyczynią się do rozwoju lubelskich przedsiębiorstw i ich powodzenia na międzynarodowych rynkach – mówi prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Medal Złoty z wyróżnieniem otrzymali prof. Zbigniew Pater, prof. Janusz Tomczak i dr Tomasz Bulzak za walcarkę skośną sterowaną numerycznie. Medal srebrny za urządzenie do oceny komfortu dźwigu osobowego otrzymali: prof. Rafał Longwic, mgr inż. Kamil Szydło, Piotr Choniawka. Kolejny medal za Personal Swim Trainer przyznany został prof. Mirosławowi Wendekerowi, mgr inż. Mateuszowi Paszko, mgr inż. Krystianowi Łygasowi zaś medale brązowe powędrowały do dr. inż. Przemysława Filipka za bezrdzeniowy bezszczotkowy silnik prądu stałego CLBLDC oraz do prof. Zbigniewa Patera za technologię kuźniczego walcowania skośnego prętów z główek złomowanych szyn kolejowych. Ponadto walcarka numeryczna opracowana w zespole prof. Patera zyskała uznanie Stowarzyszenia Wynalazców z Hong Kongu, którzy wyróżnili ją specjalną statuetką.

– Konkurencja była bardzo silna. Zgłoszonych zostało blisko 130 rozwiązań z 25 krajów z całego świata, w tym z: Chin, Hong Kongu, Kanady, Indii, USA i wielu krajów europejskich. Ważnym aspektem przy podejmowaniu decyzji o nagrodach była bliska współpraca z przedsiębiorstwami na etapie tworzenia wynalazków oraz fakt ich wdrożenia, dlatego też nasi badacze otrzymali aż pięć nagród – dodaje Paweł Chrapowicki, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Lubelskiej. MG