Deweloper zrobił co miał

Przynajmniej tak zapewnia lubelski Ratusz rozwiewając wątpliwości naszego Czytelnika dotyczące m.in. tego, czy deweloperzy stawiając bloki na Nowym Felinie byli zobligowani do wybudowania miejsc parkingowych i wywiązali się z tego obowiązku, skoro zaledwie kilka lat później trzeba je było budować z miejskich pieniędzy.


Przed dwoma tygodniami miasto pochwaliło się realizacją projektu „Bezpieczna Ulica…”, w ramach którego ze środków Budżetu Obywatelskiego powstało 26 nowych miejsc parkingowych przy ulicy Urbanowicza na osiedlu Nowy Felin. Inwestycja kosztowała 136 tys. zł. W tej sprawie skontaktował się z nami jeden z Czytelników. – Też się cieszę, że mieszkańcy się cieszą z nowych miejsc parkingowych, ale mam pewne pytania. To nowe osiedle, które deweloper, czy deweloperzy wybudowali zaledwie kilka lat temu.

O jaką liczbę miejsc parkingowych zadbali deweloperzy budujący tam bloki? Czy miasto wydając pozwolenie na ich budowę postawiło jakieś warunki deweloperom w tej kwestii? Na czyj koszt wybudowano ulicę Urbanowicza? Mam nadzieję, że się mylę, ale wygląda mi to tak, że deweloper wybudował osiedle, zarobił na sprzedaży mieszkań, a teraz parkingi, a może i całą ulicę wybudowało miasto z pieniędzy podatników – napisał do nas pan Andrzej.

Pytania naszego Czytelnika przekazaliśmy miejskim urzędnikom. Już otrzymaliśmy odpowiedzi. – Budynki mieszkalne wielorodzinne w rejonie ul. Urbanowicza realizowane były przez kilku inwestorów: Spółdzielnię Mieszkaniową „Rudnik”, Interbud-Lublin S.A., Interbud-Construction S.A. oraz Galadom S.A. Zgodnie z ustaleniami obowiązującego dla tego terenu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na terenie realizowanych przedsięwzięć budowlanych inwestorzy zostali zobligowani, by zapewnić miejsca postojowe lub garażowe w ilości minimum 1 miejsce parkingowe lub garaż na 1 mieszkanie oraz dla usług – minimum 1 miejsce postojowe na 20 m2 powierzchni użytkowej. Wszystkie zatwierdzone projekty budowlane spełniały wymogi planu.

Zgodnie z przepisami dotyczącymi dróg publicznych, inwestor – Interbud-Lublin S.A. został zobowiązany (we wrześniu 2012 roku) do budowy drogi wewnętrznej ul. Gen. Witolda Urbanowicza na odcinku ok. 300 m wraz z chodnikami i zjazdami. 2 listopada 2015 roku Miasto odebrało wykonane przez inwestora prace budowlane w zakresie budowy tej drogi. Budowa miejsc parkingowych została zrealizowana przez Miasto, gdyż według obowiązujących przepisów nie można zobowiązać inwestora do budowy miejsc parkingowych zlokalizowanych w pasie drogowym. Jest to zadanie zarządcy drogi – odpisała nam Monika Głazik z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here