Deweloperzy ruszają na Sławin

W najbliższy czwartek, 5 września, lubelscy radni zdecydują o tym, czy przy ulicach Poligonowej i Sławinkowskiej będzie mogło stanąć kilkanaście bloków mieszkalnych, w tym wieżowce. Wnioskują o to dwaj deweloperzy, powołując się na tzw. „Lex deweloper”.

Przy ulicy Sławinkowskiej 130A, 130D, 130E i 128B spółka Movimento chce wybudować dziewięć wielorodzinnych budynków mieszkalnych o wysokości 10 metrów (trzy kondygnacje naziemne) z sumie 95 mieszkaniami i podziemnymi garażami. Inwestor, występując do samorządu o zgodę na budowę powołał się na tzw. ustawę mieszkaniową, zwaną przez jej krytyków „Lex deweloper”, tj. ustawę obowiązującą od ubiegłego roku, która miała ułatwić realizację rządowego programu „Mieszkanie plus”, dopuszczając budowę budynków wielorodzinnych niezależnie od uchwalonych przez samorządy miejscowych planów zagospodarowania, w tym na dawnych terenach kolejowych czy przemysłowych, a po której zapisy chętnie zaczęli sięgać również prywatni deweloperzy.

– Inwestor spełnił warunki lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wynikające z przedmiotowej ustawy, a w szczególności przedstawił koncepcję urbanistyczno-architektoniczną oraz spełnił standardy lokalizacji i realizacji inwestycji mieszkaniowych – czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, którą na czwartkowej sesji zajmą się lubelscy radni.

Na tej samej sesji radni głosować będą również nad wnioskiem o „ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy zbiegu ul. Poligonowej i Wędrownej”. Wystąpiła z nim spółka Nowa Poligonowa, która chce wybudować dwa bloki o wysokości 7 i 6 pięter ze 122 mieszkaniami oraz lokalami usługowymi w parterze i podziemnymi garażami. Deweloper deklaruje również urządzenie terenu rekreacji, wypoczynku i sportu dla mieszkańców oraz przebudowę części ciągu pieszego jako przedłużenie ul. Wędrownej. Dojazd do budynków planowany jest od ulicy Wędrownej.

Mieszkańcy dzielnicy, w której dotąd dominowała zabudowa jednorodzinna, niechętni są budowie w ich okolicy kolejnych bloków, prawdopodobnie będą jednak musieli się z tym pogodzić…

EMILIA KALWIŃSKA